Prof. Dr. Göksel Aşan’dan yüksek enflasyon itirafı: Beklemediğim gelişmeler oldu

Professional

New member
TÜİK’in, 2022 yılı ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE), yüzde 48,69’a yükseltmesinin akabinde yeni açıklamalar yapan Aşan, ”Maliyet şoklarına uğratacak hareketlerin olmayacağını bekliyordum. Orada da aslında biroldukça kişinin beklemediği bir grup gelişmeler oldu” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Prof. Dr. Göksel Aşan, ”Aralık ayı geleceğe dair enflasyon beklentileri açısından baz alınacak bir ay değil. Aralık ayında fiyatlamalar ortasında önemli köpük olmuştu. Kurun bu düzeylerde devam ettiği ortamda fiyat düzeltmelerinin tesiriyle ocak ayında eksi enflasyon bekliyorum. Tasarruf sahipleri ocaktaki negatif enflasyonu da dikkate almasınlar, o da baz tesiriyle olacaktır. Şubattan daha sonraki enflasyon önümüzdeki periyoda dair enflasyon beklentisini belirleyecek periyot olacak” demişti.

Bahse ait Bloomberg HT’de değerlendirmede bulunan Aşan, şu sözleri kullandı:

”Yüksek bir enflasyon daha sonrası ne tarafta yahut hangi araçlarla olduğundan bağımsız olarak söylüyorum gelen bir müdahale ve çabucak izleyen ayda ya da tahminen bir ay daha sonra negatif enflasyonu görüyoruz zira baktığınızda Türkiye’de kurun fiyatlara geçişkenliği diğer ülkelerle karşılaştırdığınızda epey süratli gerçekleşiyor.

Bu aralık ayında yaşadığımız artış da hayli sıra dışı bir artış olduğu için bir daha misal bir tablonun olabileceğinden hareketle bunu söylemiş oldum. Bir de şunu ekleyeyim; daha evvelki konuşmamızda şunun üzerinde fazlaca durmuştum. aralık enflasyonu büyük ihtimalle çok yüksek gelecek. Kurun geri gelmesi ve bunun baz tesiriyle ocak enflasyonu negatif gelebilir fakat bireylerin ne aralık ayını ne de ocak ayını enflasyona dair beklentilerini belirlerken dikkate almamalarının gerçek olacağını söylemiştim. ötürüsıyla asıl bize gösterge olacak şey şubat ve mart enflasyonudur demiştim. Biraz üzerinde durmamın niçini buydu.”

“TAMAMEN ŞAHSÎ GÖRÜŞLERİMDİ”

Aşan, ”Bu gelişme bir ihtimal benim daha yüksek olacağını iddia ettiğim Şubat ve Mart enflasyonun bir manada öne çekilmiş hali olabilir lakin bunu da önümüzdeki devirlerde goreceğiz. Şunu da söyleyeyim o gün de belirttiğim üzere bunlar benim büsbütün Göksel Aşan olarak şahsi görüşlerimdi” sözlerini kullandı.