Prof. Akhan: Aşı olmayanlar virüse karşı epey savunmasız

Samuag

New member
Türkiye’de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla çaba kapsamında aşılama çalışmaları devam ediyor. Fakat hadise sayılarının son 24 günde yüzde 132 artışa geçmesine karşın, aşılamaya ilgi istenen seviyede değil.

Son bilgilere göre ülkede 23 milyon kişi çabucak hemen hiç aşı olmadı.

17 milyon kişi ise 2. doz aşılarını yaptırmadı.

Bahse ait açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, olay sayılarındaki artışa ve salgının bu sürecinde aşılı olmanın ehemmiyetine dikkat çekti.

“VİRÜS YÜKÜ ÇOK YÜKSEK”

Ana gayenin temelde iki doz aşı olmak olduğunu belirten Prof. Dr. Akhan, “Aşısızlar, virüsle son derece savunmasız karşılaşacak. Şu fikir hayli yanlış; ben virüsle müsabakam hayli yeterli korunuyorum. bu biçimde bir şey yok. Virüs yükü devasa yükseklikte” dedi.

Aşısızların daha savunmasız olduğunu söyleyen Akhan, aşı olmayan bireylerin klinik seyri değiştirebileceğini kaydetti.

“AŞI OLANLARA AYRICALIK YAPILMALI”

“Aşılı ve aşısız denetiminin âlâ yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bilhassa okullarda buna gerek olacak” diyen Akhan, “Aşılılar kendilerini koruyorlar ve daha yavaşça geçirecekler. Aşikâr bir yerde karta muhtaçlık olacak. Hangi aşı olursa olsun iki dozunu tamamladıysa ayrıcalık yapılmalı diye düşünüyorum” biçiminde konuştu.

“OKULLAR AÇILMALI”

Servis sürücüsü ve okul çalışanları dahil okulla temas edecek her insanın 2 doz aşı yaptırmasının mecburî olması gerektiğini savunan Prof. Dr. Akhan, şunları söylemiş oldu:

“Çocukların aşılanması da hayli değerli. Dünyada 12-17 yaş ortasına uygulanmaya başlandı. Önümüzdeki ayda bu virüsün isminin konması, aşının tamamlanması için en yapılması gereken şey okulların açılması. Bunun için gereken eksikliklerin tamamlanması gerektiğini düşünüyorum.”

CORONA VİRÜSTEN ÖLEN HASTANIN YAKINLARI POLİS VE SIHHAT ÇALIŞANLARINA SALDIRDI