Pestisit kirliliği şu anda yüksek – çevreciler uyarıyor

Emel

Global Mod
Global ModÇevreciler çileklerde yüksek düzeyde pestisit kontaminasyonu konusunda uyarıyorlar: Farklı perakendecilerden alınan numunelerde fungisit kalıntıları bulundu.


Almanya Çevre ve Doğayı Koruma Federasyonu (BUND), çileklerde yüksek düzeyde pestisit kontaminasyonu olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Örgüt Pazartesi günü yaptığı açıklamada, farklı perakendecilerden alınan 19 meyve örneğinin 15’inde fungisit kalıntıları bulunduğunu söyledi. Numunelerin iyi bir yarısı iki veya daha fazla antifungal madde içeriyordu. Üç vakada dört farklı fungisit bulundu.


BUND’dan Corinna Hölzel, endişe verici olanın tam da bu çoklu yük olduğunu açıkladı. “Pestisidler arasındaki etkileşimler yoluyla toksik etkileri artırılabilir. Bu tehlikeler şimdiye kadar risk değerlendirmesinde yeterince dikkate alınmadı.”


Fungisitlerin birçok olumsuz etkisi vardır.


Mantar hastalıklarına karşı ajanlar genellikle çilek tarlalarında önleyici tedbir olarak kullanılır. Bununla birlikte, birçok fungisitin sağlığa ve çevreye zararlı olduğu gösterilmiştir. BUND’a göre hormon sistemini etkileyebilir, üremeye zarar verebilir veya suda yaşayan organizmalar ve kuşlar için toksik olabilirler. Yeraltı suyuna karışırlarsa, büyük masrafla yeniden filtrelenmeleri gerekir.


Çevreciler, pestisitlerin kullanımına karşı daha katı kurallar ve belirli maddelerin tamamen yasaklanması için çağrıda bulunuyorlar. Tüketicilere organik çilek almalarını tavsiye ediyorlar.