Peşe peşe gelen artırımlara vatandaş reaksiyonu: Türkiye açlıkla imtihan ediliyor

Professional

New member
Yeni yılda yağmur üzere yağan artırımlar vatandaşın belini büktü. Son devirde döviz kurundaki yükselişler niçiniyle piyasada temel gereksinim materyallerinin artan fiyatları karşısında çaresiz kalan vatandaş yeni yılda gelen artırımlarla uygunca yoksullaştı. Artırımlara reaksiyon gösteren beşerler yeni uygulanmaya başlayacağı açıklanan kademeli elektrik faturası uygulamasına da reaksiyon gösterdi. “Kademelisi de kademesizi de batsın” beşerler, “aslına bakarsan mevcut faturaları ödemekte kuvvetlik çekiyorduk artık bir de bunlar geldi.” kelamlarıyla çaresizliğini lisana getirdi.

Ankara’da işsiz olduğunu ve cebindeki bozuk paraları gösteren bir yurttaş; doğal gaz, elektrik ve akaryakıta yapılan artırımlar için “Ödeyemediğim biçimde bir de artırıma giriyor. Birikmiş dört-beş tane faturam var ödeyemiyorum. Cebimde beş kuruş param yok” dedi. Bir diğer vatandaş da elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçilmesine reaksiyon göstererek, “Lanet olsun kademelisi de kademesizi de batsın” diye konuştu.

Yeni yıla girerken; konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 15, elektrik üretimi dışında kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 50 oranında artış yapıldı. Ayrıyeten; motorinde 1,29, akaryakıtta 0,61, LPG’de 0,78 TL/LT artırım yapıldı.

“TÜRKİYE TOPLUMU AÇLIKLA İMTİHAN EDİLİYOR”

Ankaralı bir yurttaş artırımlar için “Vatandaştan alıyorlar, geri veriyorlar, geri alıyorlar, dalga geçiyorlar” dedi.

Bir öbür yurttaş ise kademeli sisteme reaksiyon göstererek, “Ben aslına bakarsan konutta doğal gazı yakamıyorum. Mümkün olduğu kadar az yakıyorum. Artık elektriği de kullanamayacağım. Doğal gazı kullanamayacağım. Aç kalacağız. Bütün Türkiye toplumu açlıkla imtihan ediliyor. Şu anda Türkiye’de yaşanan satılacak bir şey kalmadığı için, insan emeğini alabildiğine ucuzlatacak ve pazarlayacaklar. Lanet olsun kademelisi de kademesizi de batsın. Beşerler ne kademelisini ne kademesizini karşılayacak durumda değil esasen. Bunlar aldatmacadan öbür bir şey değil” diye konuştu.

“ZAMSIZ OLUR MU UÇAK ALACAK, daha sonra KATAR’A GİDECEK”

İşsiz olduğunu söyleyen bir vatandaş da cebindeki bozuk paraları göstererek, “Ödeyemediğim biçimde artırıma giriyor. Birikmiş dört beş tane faturam var ödeyemiyorum. Cebimde beş kuruş param yok” kelamlarıyla isyan etti.

Öbür bir yurttaş “Olmaz. Millet aslına bakarsanız ekmeği, simidi bulamıyoruz. Ne bu yani her gün artırım her gün bu biçimde bir şey olur mu? Mehmet Cengiz’e beş yüz trilyon lira vergisini affediyor. Esnafın vergisini affedecek. Mehmet Cengiz’in esasen var” kelamlarıyla yansısını lisana getirirken bir yurttaş da “Zamsız olur mu uçak alacak 13 uçağı varmış 15’e çıkaracak. daha sonra da Katar’a gidecek” dedi.

Bir diğer Ankaralı, “Daha bunlar bizim yeterli günlerimiz. Şu pandemi bitsin, burada her gün olay çıkar. Erbakan devrinde bile burada millet isyan ederdi, yüzde 100 artırım verirdi. Varlıklı hayli varlıklı, yoksul hayli yoksul. Bir otobüslere binin, millet patlayacak bomba gibi” diye konuştu.