Perseverance, Mars’ta Bulduğu Kaya Kesimiyle bir daha Heyecanlandırdı!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Perseverance, Mars’ta Bulduğu Kaya Kesimiyle bir daha Heyecanlandırdı!
NASA’nın büyük bir heyecan ve umutlarla Mars’a gönderdiği ve iniş yaptığı günden bu yana yeni örnekler toplayan uzay gezgini Perseverance, yeni bir keşifite daha bulundu. Perseverance’ın Twitter hesabından paylaşımda bulunan NASA uzmanları, aracın bulduğu yeşilimsi kaya meselain fotoğrafını “Yanımda taşımak için öteki bir küçük Mars kesimi” başlığıyla paylaşırken, altına “bunun oraya nasıl geldiğine dair birkaç fikir var. Hipotezler havada uçuşuyor!” diye bir not da iliştirdi.

Perseverance gezgini, Mars yüzeyinde tertipli olarak yaptığı seyahatlerle bulabildiği her küçük parçayı topluyor ve bunları saklamak için numune tüplerine yerleştiriyor. NASA, bu numuneleri 2030 yılında Dünya’ya getirmek üzere planlamalar yaparken, yeni bulunan yeşilimsi kaya meselain bu kadar heyecanlandırmasının gerisinde ise bulunan bu taşın olivin olduğunun düşünülmesi.

Another little piece of Mars to carry with me.

My latest sample is from a rock loaded with the greenish mineral olivine, and there are several ideas among my science team about how it got there. Hypotheses are flying! Science rules. #SamplingMars https://t.co/L6lhCNdqWq pic.twitter.com/bFXxExhS1P

— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) November 16, 2021

Olivin, gezegenimizin üst mantosunda yaygın bulunan bir mineral olurken, daha evvelki yapılan araştırmalarda farklı astroitlerde de bu mineralin izlerine rastlanmıştı. Bu da Mars hakkındaki kanıları kıymetli ölçüde etkileyecek bir buluş niteliği taşıyor.

NASA, şimdilik olivin hakkındaki hipotezleri paylaşmış değil. Lakin araştırmacıların bilgilere dayanarak epeyce sayıda tahlilde bulunacakları epeyce açık.