Pen America’da tartışma Putin’in rakibi gazeteci Masha Gessen istifa etti. Rus yazarların dışlanmasına itiraz edin

Samuag

New member
NEW YORK – “Misyonuna yürekten inanıyorum. dolma kalemama kötü bir karar olarak gördüğüm bir şeyin parçası olmamak için liderlikten geri adım atmak zorunda kaldım.” Maşa Gessen56, Rus ve Amerikan uyruklu bir gazeteci, Rusya cumhurbaşkanına karşı en eleştirel seslerden biri Vladimir Putin.

Gessen, iki Rus yazarın World Voices’ta düzenlenen bir toplantıdan çıkarılması kararının ardından, New York merkezli kâr amacı gütmeyen ve ifade özgürlüğünü savunan en önemli küresel kuruluşlardan biri olarak kabul edilen Pen America grubunun yönetim kurulundan istifa ettiğini açıkladı. Festival, iki Ukraynalı yazarı kızdırmamak için. Endişeler yazar tarafından dile getirildi artem chapeyetakma adı Anton Vasilyoviç Vodyanyive gazeteci ve yazar tarafından Artem Çehsavaşa asker olarak katılanlar, ikincisi keskin nişancı ve nişancı olarak. Siperlerdeki yazarların odaklandığı toplantıya ikisi de konuk oldu.

New York’a vardıktan sonra ikisi, Gessen tarafından yönetilen ve sürgündeki yazarlara adanan başka bir toplantıda iki Rus, bir gazeteci ve tarihçi ve genç bir romancı olduğunu fark ettiler. Bu noktada Chapeye ve Chekh, Çinli romancının da katıldığı diğer panelin iptal edilmemesi halinde katılmamakla tehdit ettiler. Murong Xuecun. Programlamayı kurtarmak için bir dizi girişimden sonra, Pen America’nın CEO’su, suzanne nosseltoplantının iptal edildiğini duyurdu.

Kendisini tarafsız zamir kullanarak tanıtan Gessen, örgüte olan bağlılığını değiştirmediğini ancak artık başkan yardımcılığı görevini üstlenemeyeceğini söyledi. Festival Cumartesi günü kapandı ve çok azı kazayı fark etti. Gessen’in istifası açıklandı Atlantik Okyanusuuluslararası bir dava haline getirdi.

Rus boykotu, spordan tiyatroya, operadan edebiyata pek çok sektörü aşan hassas bir konu haline geldi. Nossel geçmişte boykotlara karşı konuşmuştu ama Pen America hiç karışmamıştı. Geçen yıl Ukraynalı romancı Andrey Kurkov, Pen Ukrayna başkanı, Rus-Amerikalı romancı ile sahnede sohbet ettikten sonra Festivalde bir konuşma yapmıştı. Gary Shteyngart. Ancak bu yılla karşılaştırıldığında, yine Covid ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle Rus yazarlar davet edilmemişti. Programın bu kez normale dönmesi çatışmalara neden oldu.

Chapeye ve Chekh liderliğindeki heyetin New York’a gelişi konuyu açtı. İlki New York Times’a “Ukraynalı bir askerin siyasi ve imaj nedenleriyle Rus katılımcılarla aynı çatı altında görünemeyeceğini” açıkladı. “Birlikte ortaya çıkmanın tek sonucunun, Rus ordusu tarafından öldürülen ve işkence gören tüm insanların önünde suçluluk duymam olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

Gessen, 2012’de “Yüzü Olmayan Adam” yıpratıcı biyografisini ve beş yıl sonra Rus totaliterliğine adanmış “Gelecek Tarihtir” adlı yıpratıcı biyografisini adadığı Putin’in yıllardır düşmanca bir sesi oldu. Boykot edilen Ruslar, Ukrayna’nın işgalinden kısa bir süre sonra Rusya’yı terk eden bağımsız gazeteci ve tarihçi Ilia Veniavkin ile romancı Anna Nemzer. Her ikisi de Pen America tarafından desteklenen bağımsız gazeteciliği savunan bir proje olan Russia Independent Media Archive ile işbirliği yapıyor. Gessen, Ukraynalı yazarların boykot çağrısını (“ellerindeki tüm araçlarla bir savunma savaşı veriyorlar”) eleştirmedi, ancak “sorunun yalnızca Pen’in yanıtıyla ilgili olduğunu” açıkladı. Ve sürgündeki yazarlara hayır demek, Rus yazarları da olsa, misyonun kalbinin reddi olarak görülüyordu.