Palandöken: Esnafa can suyu kredisi verilsin

Professional

New member
Koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen meslek kümelerinden olan esnaflar olağanlaşma sürecinde yaralarını sarmaya çalışıyor. Tam kapanma periyodunda hiç iş yapamayan ve redbir kararlı doğrultusunda saat kısıtlaması yaşayan esnaflar yaz devriyle birlikte borçları kapatmaya çalışsa da çabucak hemen düze çıkamadı.

‘ESNAF VE SANATKARLAR İKTİSADA YİNE KAZANDIRILMALI’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken de salgın sürecinden etkilenen esnaf ve sanatkarların bir daha ayağa kaldırılması için faizsiz ve uzun vadeli can suyu kredisi talebinde bulundu.


Palandöken yaptığı yazılı açıklamada salgın kısıtlamalarının kaldırılmasıyla esnaf ve sanatkarların iktisada bir daha kazandırılması gerektiğini bildirdi.

‘CAN SUYU KREDİSİ’

Palandöken, “Salgının cefasını en çok çeken kesim olan esnaf ve sanatkarlarımızın biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli, 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli” tabirini kullandı.

Palandöken, esnafa yönelik son can suyu kredisinin 13 yıl evvel verildiğini anımsatırken, şunları kaydetti:

“Özellikle faaliyetleri büsbütün durdurulan esnafımızın sıfır faizli krediden yararlanmasının önü açılmalı. Kısıtlamalar niçiniyle kahvehane, kıraathane, çay ocağı, kantinci, kırtasiyeci üzere epey sayıda esnafımız büyük düşünce yaşadı. Artık bu külfetli dallardaki esnafımız yapılandırmaya karşın birikmiş borçlarını, SSK ve Bağ-Kur primlerini ödeyemiyor. Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatması için can suyu kredisi şayet olmazsa olmaz. Esnafa sağlanan her türlü dayanağın iktisadın çarklarını döndürdüğü ve piyasaya olumlu yansıdığı unutulmamalı.”