Otoda üretim yüzde 14 arttı

Professional

New member
Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 850 bin 811 adet oldu. bu vakitte, otomotiv endüstrisinin kapasite kullanım oranı yüzde 62 düzeyinde kayıtlara geçti. Araç kümesi bazında kapasite kullanım oranları ise yavaşça araçlarda (otomobil yavaşça ticari araç) yüzde 62, ağır ticari araçlarda yüzde 57, traktörde yüzde 73 düzeyinde belirlendi. Yılın sekiz aylık devrinde ticari araç üretimi 2020’nin birebir devrine kıyasla yüzde 34 artış gösterdi. bu vakitte, ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 50, yavaşça ticari araç kümesinde ise yüzde 32 arttı. Yılın birinci sekiz ayında, toplam ticari araç üretimi 302 bin 754 adet olarak gerçekleşti. Pazara bakıldığında ise ocak-ağustos devrinde bundan evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla ticari araç pazarı yüzde 34, yavaşça ticari araç pazarı yüzde 28 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 79 arttı. Kelam konusu devirde, toplam pazar geçen yıla göre yüzde 26 artarak 522 bin 244 adet seviyesinde gerçekleşti. bu vakitte, araba pazarı da yüzde 23 arttı ve 391 bin 392 adet oldu. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında ocak-ağustos periyodunda toplam pazar yüzde 5.4 ve araba pazarı yüzde 9 artarken, ağır ticari araç pazarı yüzde 2.3 ve yavaşça ticari araç pazarı yüzde 4.4 daraldı. bu vakitte, araba satışlarındaki yerli araç hissesi yüzde 40 olurken, yavaşça ticari araç pazarında yerli araç hissesi yüzde 53 olarak gerçekleşti.

BİRİNCİ SIRADA YERİNİ ALDI

Ağustos sonu prestijiyle toplam otomotiv ihracatı geçen yılın tıpkı devrine nazaran adet bazında yüzde 14 artarak 595 bin 425 adet, araba ihracatı ise yüzde 2 artarak 365 bin 704 adet oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, otomotiv sanayi ihracatı ocak-ağustos devrinde toplam ihracattan aldığı yüzde 13.4 hisse ile birinci sıradaki yerini korudu. Yılın sekiz aylık periyodunda 2020’nin tıpkı periyoduna nazaran toplam otomotiv ihracatı bazında yüzde 30, bazında ise yüzde 21 arttı. bu vakitte, toplam otomotiv ihracatı 19.2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, araba ihracatı yüzde 11 artarak 6 milyar dolar oldu. Avro bazında araba ihracatı ise yüzde 3 artarak 5 milyar avro oldu. Yılın sekiz ayında dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 23 artarken, tedarik sanayi ihracatı yüzde 40 yükseldi.