Orman yangınlarında son durum

Samuag

New member
Türkiye’nin alevlerle çabasında 13 gün geride kaldı. 240 orman yangınının 235 tanesi söndürüldü.

Muğla’nın Milas ve Köyceğiz ilçelerinde devam eden orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Yangın bölgesinde 3 uçak, 18 helikopter, epey sayıda arazöz, iş makinesi, itfaiye aracı, su tankeri ve TOMA ile çeşitli kurumlara ilişkin araçlar kullanılıyor.

Bölgede binin üzerinde orman çalışanı vazife yapıyor. Yangınların denetim altına alınması için ağır efor sarf ediliyor.

Milas’ın Ören Mahallesi Fesleğen mevkisindeki orman yangınlarını denetim altına alabilmek için çalışma yürütülüyor.

Yangının denetim altına alındığı, ortalarında tahliye edilen mahallelere yakın noktaların da olduğu alanlarda, soğutma çalışmaları yapılıyor.

Bu ortada, günün birinci ışıklarıyla hava araçlarıyla müdahaleye de başlandı.

KÖYCEĞİZ’DE ŞİDDETLİ RÜZGAR

Köyceğiz ilçesinde de yaklaşık 13 gündür devam eden yangına müdahale sürüyor. Yangın, bilhassa Çövmen yaylası ile Çicekbaba içinde kalan hatta devam ediyor.

Bölgede derin vadiler ve sarp yamaçların bulunması, yangına karadan müdahaleyi olumsuz etkiliyor.

ÇANAKKALE’DEKİ YANGIN DENETİM ALTINDA

Çanakkale’de çıkan orman yangını grupların müdahalesiyle yaklaşık 3 saatte denetim altına alındı.

Ezine ile Ayvacık ilçeleri içinde Kösedere köyü Çamiçi Mahallesi yakınındaki bölgede çabucak hemen bilinmeyen niçinle yangın çıktı. Köylülerin durumu bildirmesi üzerine bölgeye epeyce sayıda takım yönlendirildi.

Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü ve Ezine Orman İşletme Şefliğine bağlı grupların 2 helikopter, 2 dozer, 5 arazöz, 3 su ikmal ve 2 birinci müdahale aracıyla yürüttüğü çalışmaya, Ezine ile Geyikli beldesi belediyelerince araç ve işçi takviyesi sağlandı.

Gruplar, yerleşim alanına yaklaşan alevlerin daha fazla ilerlemesini engellemek için vatandaşların da sayesinde ağır efor sarf etti.

Bölgede 3 hektar alanda tesirli olduğu belirlenen yangın, yaklaşık 3 saatte denetim altına alınarak soğutma çalışmasına başlandı.