Open Arms STK'sı ve yıldızlı şef, Gazze'deki kuşatmaya meydan okuyor. Yardım sevkiyatı deniz yoluyla Şeride doğru yola çıkacak

Samuag

New member
Beş aydır bombalar ve açlıkla tükenen Gazze halkı, geçişlerdeki sınır aşılarak deniz yoluyla da büyük miktarda yardım alacak. Keşif gezisini İspanyol STK düzenledi Açık kollar ve yıldız şef José AndrésYıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Barselona yerlisi, burada hem mutfaktaki yetenekleri hem de STK'sındaki insani faaliyetleri nedeniyle birçok kez ödüle layık görüldü. Dünya Merkezi Mutfağı.

Lamarca'dan ayrılış

Kıbrıs'ın Larnaka limanından birkaç saat içinde, en fazla akşam saatlerinde hareket edilmesi bekleniyor. Genellikle Akdeniz'de kurtarma operasyonları yürüten Open Arms'a son günlerde tonlarca gıda, içme suyu ve ilaç yüklendi ve bunların iki gün içinde Gazze'ye ulaşması bekleniyor.

Sınır kapısı Gazze'ye yardım: Şeride giren binlerce kamyon için bir macera

Muhabirimiz Alessia Candito tarafından

06 Mart 2024

Sivil toplum örgütü, güvenlik nedeniyle güzergahın şu anda gizli olduğunu söylüyor, tıpkı Gazze'nin önündeki sahilde ulaşması gereken noktanın gizli olması gibi. İlk söylentilere göre, İspanyol gemisinin Şeridi açıklarında demirlemesi ve ardından şirketin kıyı ekiplerinin yükleri alacağı 200 paletlik yardım malzemesini doğrudan sahile teslim etmesi gerekiyor. Dünya Merkezi MutfağıŞef tarafından kurulan ve işbirlikçilerinin yemeğin dağıtımından sorumlu olacağı STK.

İsrail, düşmanlıkların başlangıcından bu yana sahili tamamen abluka altına aldığı ve balıkçı teknelerinin denize açılmasını da engellediği için bu yüksek riskli bir test. STK'lar, bunu sonuçlandırmak için aylarca “gece gündüz” çalıştıklarını ve ilgili tüm yetkililerle çok uzun görüşmelerin gerekli olduğunu söylüyor. “Dünya Merkezi Mutfağı – diyor şef Andrés – basit bir sloganı var: dünkü açları doyurun. Kuzey Gazze halkı çaresiz durumda. Haftalardır üzerinde çalıştığımız planın artık son aşamasına gelindi: 200 paletlik yardımla Gazze sahillerine inmek. Ve bunu her gün yapın, sayıyı artırın.”

İlk deneme

Gönderim başarılı olursa, aşağıdaki adresten onaylarlar: Açık kollar“Gazze'de kıtlık tehlikesinin önlenmesi için daha nicelerini yapmaya hazırız”. Kurucu, geminin güvertesinden Oscar Kampları bir çağrı başlattı: “Gazze'de mahsur kalan milyonlarca insanın acısı dayanılmaz ve acil insani yardım alınmadığı takdirde ölüm riski artıyor. Bu nedenle açmakta olduğumuz deniz insani koridorunun etkili olmasına ihtiyacımız var.”

Open Arms, girişimin ABD'nin açıkladığı ve İtalya'nın da katkıda bulunması gereken deniz kanalı Amalthea operasyonuyla hiçbir ilgisi olmadığını söylüyor. “Gazze'de devam eden felaketin ışığında, yardımın ulaşması için yeni kanallar açmanın önemli olduğuna inanıyoruz” diye açıklıyor Veronica Alfonsiİspanyol STK'nın İtalyan sözcüsü – Bunun sadece okyanusta bir damla olduğunu ve konunun insani veya lojistik değil, siyasi olduğunu biliyoruz çünkü ateşkes gerekli, ancak bizim için ihtiyaç olan yerde orada olmak önemli.” .

Gazze'den uzakta, resmi kanallardan gizemli Hala acentesine: Şeridi terk etmeyi başaranlar için vize pazarı

Muhabirimiz Alessia Candito tarafından

08 Mart 2024

Open Arms ve World Central Kitchen'ın yan yana çalışması ilk kez değil. Ukrayna'da savaş patlak verdiğinde hep birlikte, Açık gemiyle Tuna Nehri'ne giden bir yardım yükünün sevkiyatını organize ettiler. Şimdi aynı formül, şefin STK'sının haftalardır tonlarca yardım gönderdiği Gazze kuşatmasını kırmak için kullanılıyor. Ancak diğer binlerce kişi gibi kamyonlar da Refah geçiş noktasında rutin olarak engelleniyor.

Şef

CV'sinde iki Michelin yıldızlı, yıldızlı ve yıldızsız restoranlar dizisi bulunan şef José Andres, insani çalışmaları nedeniyle 2019 Nobel Barış Ödülü'ne de aday gösterildi. Depremin harap ettiği adada mutfaklar kurmak için Haiti'ye uçtuğu 2010'dan bu yana, aşçı ekiplerini ve “acil durum ocaklarını” Guatemala, Porto Riko, Nikaragua'nın yanı sıra altı tane kurulan Ukrayna'ya da getirdi. Polonya'ya kaçan mültecileri beslemek için tarla mutfakları. Her zaman politik olarak yer alan kendisi, aynı zamanda Donald Trump, mahkeme salonlarına taştı. 2015 yılında, Trump'ın Beyaz Saray'a adaylığı başlamadan önce şefin Washington'daki Trump International Hotel'in içinde bir restoran açması gerekiyordu. Politikacının kamuoyu önünde İspanyol göçmenleri “uyuşturucu kaçakçıları” ve “katiller” olarak damgalaması üzerine proje Andrés tarafından tek taraflı olarak iptal edildi. Bu, şefin tazminatla karşılık verdiği bir mahkeme celbiyle sona erdi. Mahkemede gizli bir anlaşmaya varıldı, ancak Andrés kamuoyu önünde eski başkana karşı gürlemeyi asla bırakmadı.