Nikki Haley bugün Cumhuriyetçi ön seçimlerden çekildiğini açıklayacak: Trump Beyaz Saray'ın resmi adayı olacak

Samuag

New member
İki zafer Cumhuriyetçi ön seçimler – ve mütevazı, geçen haftaki Washington DC ve dün Vermont – yeterli değil: eski Güney Carolina valisi ve ABD'nin eski Birleşmiş Milletler büyükelçisi Nikki Haley Cumhuriyetçi ön seçimlerden çekilerek alanı açık bırakıyor Donald Trump.

Karar, beklenen bir karardı Wall Street Dergisi kendisine yakın kaynaklardan alıntı yapan kişi. Haley yakında sabah saat 10'da eyaletinin en kalabalık şehri Charleston'dan destekçileriyle konuşacak. Ve o noktada ne yapmak istediğini anlayacağız: İlk ön gösterimlere göre rakibini desteklediğini açıklamayacak ancak onu “seçmenlerinin desteğini kazanmaya” davet edecek. Birçok kapıyı açık bırakan bir formül.

Haley'nin İkilemi

Bazı analistler, bağımsız aday olarak ona meydan okumayı bile seçebileceğini düşünüyor çünkü sözcüsünün bu gece söylediği gibi, kaybettiği göz önüne alındığında, iş adamının adaylığından “memnun olmayan önemli bir Cumhuriyetçi blok olduğu açık”, evet, ancak yüzdeleri oldukça olumlu. Diğer şeylerin yanı sıra, oy verenlerin yalnızca yüzde 21'i Haley dün aslında “başka bir Cumhuriyetçiye” oy vermeye hazır olduğunu söyledi. Bu, bağımsız seçmenlerin onu seçmeme riskinin hala çok yüksek olduğu ve kadınların oylarında 58'e 36 ile 22 puan kadar geride kalan Trump'ın ön seçimleri kazandıktan sonra seçimleri kaybetmesi anlamına geliyor. Quinnipiac Üniversitesi'nin güvenilir bir anketine göre, ön seçimleri kazanan ilk Cumhuriyetçi kadın olan Biden'ı yenme konusunda kesinlikle Trump'tan daha yetenekli: Trump'tan 16 puan öndeyken iş adamı yüzde 4-5'lik bir aralıkta duruyor. Ancak böyle bir seçim aynı zamanda GOP'un önceki üç numarasına benzer şekilde onu partinin paryası haline getirme riskini de taşır. Liz CheneyTrump'a açıkça saldırdığı için takipçileri tarafından terk edildi.

Oylamaya yakın eyaletler

Donald Trump

Ron DeSantis

Nikki Haley

Vivek Ramaswamy

Chris Christie

ABD ön seçimleri 2024
Delegeler eyalet eyalet

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için adaylığı ve adayı belirleyecek Cumhuriyetçi Parti kongresi yarışı.

Bir de başkan yardımcılığı oyununun artık oynanabileceğini söyleyenler var. Her ne kadar Trump kendisine karşı çıkanları bir kez bile affetmiyor olsa da. Elbette, bugün kullanmaya hazır göründüğü formül yarın rahat hareket etmesine olanak tanıyacak; ayrıca kasım ayından önce cumhurbaşkanına desteğini açıklayacak, yenilgi durumunda “ben söylemiştim” demeye hazır olacak, bunu yapmaya çalışacak. o noktada parti lideri olarak görevi ondan devralın.

Nikki Haley kimdir?

Haley ile evli olan Hintli göçmenlerin 52 yaşındaki kızı Nimrata “Nikki” Randhawa'nın (kocası, Trump'ın defalarca aldattığını ima ettiği Afrika'da bulunan Ulusal Muhafızlar'da binbaşı) Nimrata “Nikki” Randhawa'nın yarışı bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce başladı. , 15 Şubat 2023'te. Sonra meydan okumayı ilk reddeden o oldu: “Yeni bir liderliğe ihtiyacımız var ve o yeni kişi benim” dedi. Daha sonra sürekli adayların yaşı hakkında konuşuyorsunuz, öyle ki belli bir yaştan sonra bilişsel testler istiyorsunuz.

Kürtajla ilgili pozisyon

Muhafazakar ve dış politikada şahin bir tutumla, popülerliğini seçmenlerin ılımlı olan iç politika konularında daha esnek pozisyonlara borçludur. Her şeyden önce buna karşı daha az şiddetli bir muhalefetkürtaj 2022'deki kısıtlamaları ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin fiyaskosuna neden olan “Ben şahsen buna karşıyım ama kadınları cezaevinde görmek istemiyorum” ifadesini defalarca tekrarlayarak partili meslektaşlarından uzaklaşarak bir sistem çağrısında bulundu. kürtajın “güvenli, yasal ve nadir” olduğu yer. Ne olursa olsun onun hakkında bir şeyler duymaya devam edeceğiz: kararlılığı ve dayanıklılığı önümüzdeki yıllarda ona siyasi meşruiyet kazandıracak.