NASA, Ay’a ve Kızıl Gezegen Mars’a Nükleer Santral Kurmak İstiyor!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
NASA, Ay’a ve Kızıl Gezegen Mars’a Nükleer Santral Kurmak İstiyor!
NASA, Ay’a bir nükleer güç reaktörünün nasıl yerleştirilebileceği hakkında fikir istiyor… Ay’da çalışabilecek bir nükleer reaktör hakkında fikrinizi sunmak için üç ayınız var. Fakat astronotların ömürleri buna bağlı olacağından, fikirlerinizi önemli tasarım teklifleriyle birlikte sunmanız gerekecek.

Projede NASA ile işbirliği yapan Idaho Ulusal Laboratuvarı’ndan Sebastian Corbisiero, “Ay’da emniyetli, yüksek kuvvetli bir sistem sağlamak, beşerli uzay araştırmalarında hayati bir daha sonraki adım ve bunu başarmak bizim elimizde” diyor.

NASA’nın Artemis bakılırsaviyle, beşerler 2025’te Ay’a geri dönecek. Uydumuzdaki (ve muhtemelen Mars’taki) gelecekteki araştırma üsleri, sürdürülebilir bir güç kaynağına gereksinim duyacak ve Dünya’dan güvendiğimiz şeylerin birçok orada uygulanabilir değil. Türbinleri çalıştırmak için rüzgar yahut bize su gücü sağlayacak kaynaklar kelam konusu değil. Sera tesiri Ay için bir sorun olmayabilir, lakin yakılacak fosil yakıtlar da yok ve bunların yakılması için muhtaçlık duyulan oksijen için diğer evvelarimiz var. Her şey uygun olsaydı bile, tüm bunları oraya taşımak da saçma bir biçimde kıymetli olacaktır.

Bu durumda geriye iki seçenek kalıyor: Güneş gücü ve nükleer güç. Lakin bir Ay gecesinin 14 Dünya günü sürmesi, Güneş konusunu da elememize niye oluyor.

NASA, birinci Ay nazaranvi için füzyon gücünün vaktinde mevcut olacağına dair hiç bir yanılsama altında değil, bu niçinle Ay’ın yüzeyinde çalışacak fisyon aradıklarını belirtiyor. Bir fisyon reaktörü, atomları bölerek ve elektriğe dönüştürülen ısı halinde enerjiyi özgür bırakarak çalışır. Tek bir reaktöre bağımlı olmak yerine, her biri en az 10 kilovat güç üreten ve bunu en az 10 yıl boyunca kesintisiz olarak sürdürebilen dört reaktör planlanıyor.

Pekala Ay’da bir nükleer reaktör kurmak için hangi kuralların sağlanması gerekiyor? Öncelikle her reaktörün 6 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde bir silindirin içine sığması ve 6.000 kilogramdan fazla olmaması koşul. Ayrıyeten, bir kilometre uzaktaki herkes için ışınıma maruz kalmanın hudutları yeterli ölçülmek zorunda.

Fikir sahibi olanlar yahut tüm bilgileri öğrenmek isteyenler, taslak mukaveleye buradan göz atabilir. Tekliflerin 19 Şubat 2022’dilk evvel NASA’yı sunulması gerekiyor.