Müstehcen fotoğrafla telefon dolandırıcılığı

Samuag

New member
Uzmanlar vatandaşları SMS olarak telefonlara gelen linki tıklamamaları konusunda uyardı.

İstanbul Büyükçekmece’de yaşayan 60 yaşındaki terzi Fevzi S.’nin cep telefonuna, 31 Ocak’ta ‘Utanmıyor musun bu resmi çekmeye’ sözlerinin yer aldığı SMS geldi.

SMS’e tıklayan Fevzi S.’nin telefonu anında kapandı. Telefonunun bozulduğundan şüphelenen Fevzi S., çabucak tamirciye gitti. Tamirden daha sonra açılan telefonuna gelen bildirileri okuyan Fevzi S., rehberindeki 900 şahsa birebir SMS’in iletildiğini öğrendi.

SMS bildirisine tıklayanların tıpkı sorunu yaşadığını öğrenen Fevzi S., rehberindeki bireyleri arayarak ‘İnanmayın o SMS’leri ben atmadım’ diye uyarmaya çalıştı. Dolandırıcıların bu metot ile SMS giden şahısların hem dijital banka hesaplarını tıpkı vakitte toplumsal medya hesaplarını ele geçirmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Bilhassa pandemi periyodunda dijital bir dönüşüm sürecinin yaşanıldığını belirten Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Lideri Yavuz Selim Yüksel bu çeşit bildirilerle ilgili ihtarda bulundu.

GAYE İNTERNET BANKACILIĞI HESABI

İnsanların en hayli vakit geçirdiği dijital platformlar üzerinden dolandırılmaya çalışıldığını söyleyen Yüksel, şunları kaydetti:

“Size gelen iletide bir sorun olduğunu ve bunu çözmenizi istiyorlar. Hakkınızda birtakım müstehcen fotoğrafların internette dağıldığını hesabınızdan birilerinin para istediğini söylüyorlar. Bu linke tıkladığınızda saldırganın kurmuş olduğu tuzağa düşüyorsunuz. Sizden aldıkları bilgilerle ya bir hesabınız çalınıyor ya da internet bankacılığınız ele geçirilmek için size uygulama yükletmeye çalışılıyor.”

“KESİNLİKLE TIKLAMAYIN”

Yüksel, Fevzi S.’ye gönderilen iletide açık bir söz olmadığını aktararak “Mesajlarda bir netlik yoksa ve şüpheleniyorsak mutlaka o linke tıklamamak lazım. Tıklamadan evvel düşünmek kuralını ihmal etmeyelim. Şayet şuurlu bir kullanıcı değilseniz, ayrıntılarınızı oraya girip saldırgana gönderiyorsunuz” diye konuştu.