Müebbet mahpusu isteniyordu: Gamze Esgicioğlu cinayeti sanığına 18 yıl mahpus cezası

Samuag

New member
Isparta’da 23 yaşındaki Gamze Esgicioğlu’nun meskeninde bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili yargılanan sanıklardan biri 18 yıl mahpus cezasına çarptırıldı, başkası hakkında beraat sonucu verildi.

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Hasan B. ve tutuksuz sanık M.G. katıldı. Esgicioğlu’nun yakınları ile taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşma savcısı mütalaasında sanık Hasan B’nin “kasten öldürme” kabahatinden müebbet, “delilleri gizleme”den yargılanan M.G’nin ise beraatine karar verilmesini talep etti.

“BİLEREK ÖLDÜRMEDİM”

Son kelamı sorulan sanık Hasan B, kendini savunmaya çalıştığını sav ederek, “Bilerek ve isteyerek öldürmedim.” dedi.

M.G. ise üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek beraatine kadar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Hasan B’yi 18 yıl mahpus cezasına çarptırdı, M.G’nin ise beraatine hükmetti. Heyetin sonucu oy oldukçaluğuyla aldığı açıklandı.

“YARALAMA KASTI GEREKÇESİYLE 18 YIL VERİLDİ”

Esgicioğlu ailesinin avukatı Fatih Durmaz, adliye çıkışında gazetecilere, sanık Hasan B’nin “kasten öldürme “suçundan müebbet mahpus cezası istemiyle yargılandığını söylemiş oldu.

Hata vasfının değiştiğini belirten Durmaz, “Sanığa öldürme kastıyla değil, yaralama kastıyla hareket ettiği sebebi öne sürülerek 18 yıl mahpus cezası verildi, rastgele bir indirim uygulanmadı. Mahkeme heyetinin sonucuna hürmet duyuyoruz lakin gerekli itirazı yapacağız.” dedi.Durmaz, niye bu biçimde bir karar verildiğini gerekçeli kararda öğreneceklerini lisana getirdi.

Yalnızca cinayet değil, kanıtların yok edilmesine yönelik hareketler ve hatanın bildirilmemesi bahislerinin da bulunduğunu söz eden Durmaz, “Mahkeme, öteki sanık M.G hakkında hatası bildirmeme kabahatinden bir soruşturma açılmasına karar verdi. Beklediğimiz karardan maalesef dönülmüş oldu. Bu sanık hakkında verilen karara da itiraz edeceğiz” diye konuştu.

Esgicioğlu’nun babası Mehmet Esgicioğlu da mahkeme heyetinin beklemedikleri bir karar verdiğini söylemiş oldu.

OLAY

Isparta’da, Gamze Esgicioğlu 13 Ekim 2020’de meskeninde göğsünden bıçaklanarak öldürülmüş biçimde bulunmuştu. hadiseden daha sonra gözaltına alınan Hasan B. tutuklanmış, M.G. ise isimli denetim koşuluyla özgür bırakılmıştı.

Sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, Hasan B’nin “kasten öldürme” kabahatinden müebbet mahpusla, kanıtları gizlediği ileri sürülen komşusu M.G’nin ise 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.