Mobil iskele ve sal, Open Arms Gazze'deki kuşatmaya böyle meydan okuyacak: “Başaramayabiliriz ama denememek hata olur”

Samuag

New member
BM insani ilişkiler ajansı, Gazzelilerin açlıktan öldüğünü, aralarında 23'ünün de bulunduğu 27 kişinin bulunduğunu bildiriyor. Açık kollar yardım yüklü devasa bir salla birlikte Şeridin kuzeyine doğru ilerlemeye devam ediyor. Deniz yoluyla da dahil olmak üzere aylarca süren kuşatmanın ardından, ilk kez herhangi bir gemi Gazze kıyılarına ulaştı. “Başarılı olamayabiliriz ama asıl başarısızlık denemek bile değildir” diyor José Andrés, Open Arms ile birlikte faaliyet gösteren bir STK olan World Central Kitchen'ı kuran yıldızlı şef Oscar Kampları girişimi hayal etti.

Varışın bir gün, en fazla bir buçuk gün içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Genellikle Akdeniz'de kurtarma görevlerinde bulunan insani yardım gemisinde, insani yardım yüklerinin bile zorlandığı Gazze'nin kuzey bölgesine doğrudan ulaştırılacak 200 ton pirinç, su, konserve yükü bulunuyor. aylara ulaşıyor. “Yalnızca Şubat ayında konvoyların yüzde 40'ı erişim için koordinasyon veya yetkilendirmenin gerekli olduğu alanlara yöneldi; Birleşmiş Milletler – engellendi.” İki STK, bunun şu anda geçişlerdeki sınırı atlamanın tek yolu olduğunu açıklıyor.

“Gazze'ye giden ilk insani deniz koridoru, bunu ve diğer sevkiyatları da yapmayı umuyoruz.” Kıbrıs'ta, geminin ayrıldığı Larnaka limanı yakınındaki bir depoda teslim edilmeye hazır 500 ton daha bulunacaktı.

Uzaktan izleyenlerin bir kısmı için bu, kaybedilen bir öneri, hatta tehlikeli olduğunu düşünenler de var çünkü dikkatleri geçişlerin – lojistikten çok politik – felcinden uzaklaştırıyor, Open Arms ve Word Central Kitchen buna gerçekten inanıyor. Onu aradılar Safeena operasyonuWcd'den açıklıyorlar ki, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'ün işbirliğiyle inşa edildi ve şu anda paralel AB girişiminden özerk olacak. José Andrés daha fazla ileri gitmeden, “Birçok kişinin bizi daha sonra kendi çok taraflı operasyonlarını başlatacak bir pilot proje olarak gördüğünün farkındayız” dedi. Her iki STK da “Güvenlik nedenleriyle” ayrıntıların görev tamamlanana kadar gizli kalacağını, ancak halihazırda bir şeylerin süzüldüğünü açıkladı.

Open Strip'e doğru ilerlerken kuzeydeki bir sahilde çalışmalar sürüyor. “Yıkılan binalardan ve molozlardan elde edilen malzemelerle” ve “Gazze halkının işbirliğiyle” inşa edilen iskele hızla denize doğru uzanıyor. Bu sabah Wcd'den “35 metredeyiz” diye anons yaptılar.

Yapının, ABD'nin yardım dağıtımını kolaylaştırmak için inşa etmek istediğini açıkladığı yüzer havuzla hiçbir ilgisi yok; bu girişim Andres tarafından kamuoyu önünde eleştirildi çünkü “oraya yabancı asker getirmek bana pek iyi bir fikir gibi görünmüyor, dahası Arap olmayanlar.” İskelenin nerede şekilleneceği şu anda bilinmiyor.

Açık kurtarma botlarının yardım yüklü salı çekmesi gereken yer burasıdır ve daha sonra bu sal, bir süredir Şerit'te faaliyet gösteren ve Deir el-Balah'ta bulunan Wcd ekipleri tarafından devralınacaktır. “Ekim ayından bu yana 35 milyon yemek dağıttık, 1.400'den fazla yardım kamyonunu Refah geçiş noktasından geçirdik ve Şerit boyunca 60'tan fazla ortak mutfak açtık.”

Girişime açık bir tiksinme olmasa da şüpheyle yaklaşan İsrail ordusu, dağıtım aşamasına ilişkin “endişeyi” filtreledi. STK, “Yerel halkın işbirliğiyle hiçbir sorun yaşanmayacağını” garanti ediyor. “Boş vaatlerin zamanı değil” diye gürlüyor José Andres; daha az toplantı diplomasisi ve daha fazla gerçekler diplomasisi.