Milyonluk yatırımlar devreye giriyor

Professional

New member
SON periyotta gastronomi, ticaret, sanayi, eğitim ve tarihin merkezi Kayseri’de besinden, sıhhate, kültür sanattan spora kadar biroldukça kıymetli projeyi hayata geçirdiklerini lisana getiren Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, “6 bin yıllık tarihi ve tabiat geçmişiyle bilinen Kayseri’de, büyükşehir belediyesi tarafınca yaptırılacak ve yaklaşık maliyeti 17 milyon TL olan, 7.5 milyon yıllık fosillerin sergileneceği Paleontoloji Müzesi ile Millet Kıraathanesi projesinin temeli atıldı. bir daha Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği ile Saffet Arslan’ın takviyeleriyle Türkiye’ye örnek olacak Kanser Hastalarına Tedavi daha sonrası Bakım Merkezi’nin de temeli atıldı” dedi.

BİNİCİLİK VE OKÇULUK TESİSİ

İnsan ve sıhhat odaklı çölyak rahatsızlığı ve glüten hassaslığı bulunan şahıslar ile sağlıklı ömür için glütensiz beslenmeyi tercih edeceklere yönelik kafe projesi Glütensiz Kafe’nin de resmen hayata geçtiğini belirten Lider Büyükkılıç, “Kafe, dışarıya bağımlı kalmadan, glütensiz tüm mamüllerin kendi üretimi olduğu ve İç Anadolu Bölgesi’nde birinci ve tek kafe oldu. Ayrıyeten Kayseri Büyükşehir Belediyesi, değişik medeniyetlere mesken sahipliği yapmış ve UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’nde, Kayseri’nin güçlü gastronomi külçeşidini konuklara yansıtan yeme-içme yerini hizmete açtı. Türkiye’nin en çağdaş tesisini kurmayı ve örnek teşkil etmeyi amaçlıyoruz. Ayrıyeten, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Spor Toto işbirliğiyle üretimi tamamlanan Klâsik Sporlar, Binicilik ve Okçuluk Tesisi de kente kazandırıldı” diye konuştu.

Erciyes Dağı’nı 12 ay sporun merkezi haline getirmeyi amaçladıklarının altını çizen Büyükkılıç, kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Erciyes Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde altı futbol alanı başta olmak üzere 5 yeni projenin daha temeli atıldı. Buradaki çalışmalar tamamlandığında tüm tesislerin tamamı toplam 75 milyon TL’ye mal olacak. ‘150. Yılda 150 Proje’ kapsamında bir bir yatırımları sürdürüyoruz. Eğitim projeleri kapsamında öğrenci yurdu projesini de hayata geçirirken, öğrenci ve genç dostu kentte Kredi Yurtlar Kurumu öncülüğünde Kayseri’ye 140 milyon TL pahasında 5 bin kişilik yurt kazandıracağız. Özel ehemmiyet verdiğimiz ahi ahlakı ile ahlaklanmış esnaflar için Kayseri’nin ticari dokusunun kıymetli merkezlerinden olan Yeraltı Çarşısı’na dönüşüm ve teknik yenileme çalışmaları kapsamında 10 milyon TL yatırım yaptık. Ayrıyeten, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında büyükşehir belediyesi ve TOKİ işbirliği halinde yapılacak olan Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 572 konut ihalesi yapılırken, proje yaklaşık 200 milyon TL’ye mal olacak.”


BİYOGAZ TESİSİ GÜÇ ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

KENTTE devreye alınan Beydeğirmeni Biyogaz Tesisleri hakkında da bilgi veren Lider Memduh Büyükkılıç, “Kentin en büyük dönüştürülebilir güç ve tarım projesi bünyesinde etraf dostu bir anlayışla projelendirilen 4.5MW Biyogaz Tesisi 1.5 megavatı devreye alınarak, güç üretmeye devam ediyor. Biyogaz tesisinin bir dönüm noktası. 1.5 megavatın devreye girmesiyle, hem 5 bin hanenin elektrik gereksiniminin karşılanması hem 7 milyon metreküp doğalgaz rezervine eş paha elektrik üretmesi tıpkı vakitte ziraî üretim ile istihdama katkı sağlanması hedefleniyor. Santral binası, yönetim binası ve 2 adet reaktörün üretimi tamamlanarak elektrik üretimine başlanan tesiste, elektrik üretiminin yanı sıra etraf kirliliği de önlenecek, yatırımcı firma 4.5 megavatı tamamlayacak biçimde inşaata devam ediyor” dedi.