Memurlar yüzde 21 artırım istedi

Professional

New member
Kamu çalışanlarının akabinde memur sendikaları da artırım tekliflerini sundu. Memur-Sen ve Kamu-Sen’in üzerinde uzlaştığı teklife göre, 600 liralık seyyanen artırımın üstüne 2021 yılı için yüzde 21 artış yapılması isteniyor. Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, 6. periyot toplu mukavele görüşmelerine ait taleplerini dün düzenlediği basın toplantısıyla deklare etti.

Türkiye Kamu-Sen ve KESK’e, görüşmelerde birlikte hareket etme davetinde bulunduklarını anımsatan Yalçın, “Davetimize olumlu yanıt veren Kamu-Sen ile bir arada toplu mukavele tekliflerine yönelik ortak çalışma gerçekleştirdik. Bu niçinle tekliflerimizi ortaklaştıran teknik takımlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 2019 yılındaki toplu kontrat görüşmelerini anımsatan Yalçın bu görüşmelerin Hakem Heyeti sonucuyla sonuçlandığını belirtti.

6 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Yalçın, “Mutabakatsız geçen 18 ayda, enflasyon, , ve öteki parametrelerin üst istikametli, alım gücünün ve satın alma paritelerinin aşağı taraflı seyir izlediği bir sureci yaşadık” diye konuştu.

Yapılacak kontratın 4 milyonu aşkın kamu nazaranvlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisini direkt ilgilendirdiğini vurgulayan Yalçın, şunları kaydetti: “Kamu nazaranvlilerinin maaş ve aylıklarının 2022 yılında yüzde 21, 2023 yılında yüzde 17 olmak üzere iki yıl için toplam yüzde 38 artırılmasını, kamu nazaranvlilerine ayrıyeten toplam yüzde 6 refah hissesi verilmesini, mutabakat sağlanamayan 5. devir toplu kontrattan kaynaklı geçmiş kayıpların telafisi için de 600 lira seyyanen artırım yapılmasını istiyoruz.”

TÜM KAMU GÖREVLİLERİNE 3600 EK GÖSTERGE, BAYRAM İKRAMİYESİ

Vakit kaybı olmaması için hükümetin de birinci teklifini 2 Ağustos’ta yapmasını istediklerini belirten Yalçın, öbür talepleri de şu biçimde sıraladı: “Kıdem aylığında sınırlama kalkmalı, gösterge sayısı artmalı. Mevcut kontratlı işçi takıma geçirilmeli, kamuda kontratlı istihdama son verilmeli, vekil, ebe, hemşire, imamlar ile usta öğreticiler, fahri ve gibisi durumlardaki işçi takıma geçirilmeli. Bayramda ayrım yapılmamalı, kamu bakılırsavlilerine de bayram ikramiyesi verilmeli. Vergi gelir kaybı üretmemeli, gelir vergisinde yüzde 15 oranını aşan kısım kamu patronunca ödenmeli. KİT’lerde yüzde 15’e kadar fiyat tavanı düzenleme yetkisi verilmeli. KİT’lerde temel fiyat kümelerinden 1. kümede olanların tavanı yüzde 15, 2. kümede olanların yüzde 10, 3. kümede olanların yüzde 5 puan ek artırılmasını istiyoruz. Derece yükselmesinde sınırlama sona ermeli, kamu bakılırsavlileri tahsil durumlarına uygun dereceye yükselebilmeli. Doğum, vefat, evlenme yardımı ödenekleri artırılmalı. Giyecek ve yemek yardımı ödenekleri artırılmalı, kreş hizmeti ya da ödeneği uygulaması başlatılmalı. 2022 yılı için 500 lira, 2023 yılı için 650 lira meblağında giyecek yardımı ödeneği verilmeli. COVID-19 niçiniyle oluşan ziyanlar giderilmeli ve sağlanan haklar genişletilmeli.”