Mélenchon'un “tasfiye ettiği” milletvekillerinin isyanı: “Zehirli parti, diktatörlük yöntemleri”

Samuag

New member
PARİS – Bu, «Insoumis'teki Insoumis'in» intikamıdır, diktelere boyun eğmemeye karar verenlerin muhalefetinin karşı saldırısıdır. Jean-Luc Melençon. France Insoumise'in beş aday milletvekili, yeterince uyumlu olmadıkları için listelerden çıkarıldılar, şimdi kendi parlamento gruplarını kurmak için kendilerini örgütlüyorlar. Ve bu arada hareketin “zehirli”, “antidemokratik” yöntemlerine Pandora'nın kutusunu kaldırıyorlar. Şimdi, France Insoumise'in bir rakibine karşı seçildiğine göre, Alexis Corbiere seçim bölgesinde yaşanan “kardeş katliamı”nı gözler önüne seriyor.

Macron direniyor ve aşırı kanatlardan uzak bir hükümet için “omlet stratejisi”ni başlatıyor

muhabirimiz Anais Ginori'den

10 Temmuz 2024

“Bana karşı onlarca Insoumis militanı getirdiler, sakinlere kısa mesajlar gönderdiler. Bana “Macronizm'e satılmış, Siyonist bir hain” gibi davrandılar. Bu, maruz kaldığım saldırıların aşağılık seviyesidir.” 55 yaşındaki Corbière, sekiz yıl önce France Insoumise'in kurucuları arasındaydı. Şimdi ise Líder Maximo'nun ve hareketin başkanının vahşi yöntemlerini kınıyor, Mathilde Panot“Hümanizmden çok bahsediyorlar ama ben pek fazla insanlık göremiyorum,” diye devam ediyor Corbière, “zehirli bir parti”den bahsederken. “Şimdi Insoumis ruhunun en iyisini Halk Cephesi'ne getirmek istiyorum.”

Alexis Corbiere

Alexis Corbiere

Alexis Corbiere (AFP)

“Parti kendini temizleyerek güçlenir,” demişti Lenin. Ve Mélenchon eski düsturu takip etti. Ve şimdi “temizlenenler”, Clémentine Autain'in dediği gibi “radikal ve demokratik solun tüm yetimlerine bir perspektif vermek için” örgütleniyorlar. “Üç haftadır haçımızı taşlarla dolu bir sırt çantasıyla taşıdık, bir duvara, bir isme rastladık: Mélenchon.” François Ruffinbir diğer popüler eski Insoumis, bölünmeyi resmileştirmek için kampanyanın son gününü bekledi. “Halk Cephesi'ni ve solun birliğini destekledim, bu yüzden onları korumak benim görevimdi. Ancak Jean-Luc her gün televizyonda olduğu için boğuluyormuş gibi hissettim. Ve bu yüzden nefes alabilmek için ilmiği kesmek zorunda kaldım.” Ruffin'in çıkışıyla ilgili bir yorum yapması istendiğinde, France Insoumise lideri şu yorumu yaptı: “Siyasi zamanın bir kuralı vardır: Rüzgar güçlü estiğinde, rüzgar güllerini de süpürür.” Mélenchon, Ruffin'in ihaneti yüzünden de yenileceği konusunda ikna olmuştu. Ve bunun yerine. “O andan itibaren her şey değişti, kendimi özgürleştirdim, yüzlerce oyu geri aldık,” milletvekili AmiensMélenchon'u “top ve zincir” olarak tanımlayan Picardy'de de.

Fransa'da sol Macron'a karşı: “Sen hainsin, hükümet bize bağlı”

10 Temmuz 2024

“Mélenchon bir kalem alıp isimleri çizebilir ama seçmenler karar verdi” yorumunu yapıyor. Raquel GarridoCorbière'in eşi ve üç kez cumhurbaşkanı adayı olan eski avukat. Onun için, kocasının zaferi “Mélenchon'a karşı bir referandum”a benziyordu. Garrido, ikinci turda “sorumlu bir şekilde” vazgeçmeyi seçerek seçilmeyi başaramadı ve Fransa Boyun Eğmez'den bir meslektaşının seçilmesini sağladı. “Tasfiye edilen” beş kişiden, diğerleri seçildi ve Danielle Simonnet Ve Hendrik Davi.

Raquel Garrido ve Clementine Autain

Yeni Halk Cephesi hala hükümete girecek olası bir başbakanı belirtmekte zorlanırken – toplantılar sol hala beyaz duman olmadan birbirlerini takip ediyorlar – eski Insoumis, ekolojist ve komünist milletvekillerinin grup liderlerine birlikte yeni bir birleşik delegasyon oluşturmaları için bir mesaj yazdı. Komünist parti, kendi grubunu oluşturmak için yeterli sayıda milletvekili seçmemiş olma sorunuyla karşı karşıya, ihtiyaç duyulan on beşe kıyasla sadece dokuz. Ekolojistlerin halihazırda 33 milletvekili var, lider Deniz Tondelier çok hızlı bir şekilde artış gösteriyor.

Macron'un Yarı Zaferi: Sağı Durduruyor Ama Şimdi “Yabancı” Bir Hükümet Kurmak Zorunda

08 Temmuz 2024

Her halükarda, Fransa Boyun Eğmez'in hegemonik bir konumda olduğu 2022 yasama seçimleriyle karşılaştırıldığında, oranlar artık daha dengeli: iki yıl önce 71'e karşı 75'i vardı. Sosyalist Parti ise milletvekillerini iki katından fazla artırdı: 65'e karşı 31 sandalye. Siyaset sadece aritmetik değil, aynı zamanda yeni Fransız hükümeti için koalisyonların çeşitli hipotezlerini tartan da bu sayılardır.