Mallorca’nın plajları için tehlike artıyor

Emel

Global Mod
Global ModMallorca’daki plajlar her yıl daha da daralır. Bunun nedeni, diğer şeylerin yanı sıra, Balear adasının elbette kaçınmaya çalıştığı bir kum kaybıdır.


Güneş arayanlar, Balear Adaları’nın plajlarını sever. Ama oradaki alan gittikçe küçülüyor. Sadece artan turist sayısı nedeniyle değil. Kumsallar da artan kum kaybı nedeniyle önemli ölçüde daralmaktadır.


Araştırmacılar, diğerlerinin yanı sıra Mallorca plajlarının yüzde 20’sinin harabe halinde olduğunu buldu. Bunun birkaç nedeni var: Örneğin, şehir sahillerinde erozyon arttı. Ayrıca, “Balear Denizi Raporu 2022” araştırma raporuna göre, şiddetli fırtınalardan sonra ancak çok zayıf bir şekilde iyileşebilirler. Otellerin, otoparkların, limanların veya sahil barlarının inşa edilmesi nedeniyle, sahilin stabilizasyonu ve yenilenmesi için önemli olan fiilen korunan kumul peyzajları giderek daha fazla kenara itilmektedir. Bu aynı zamanda Mallorca’daki kumsalların giderek daralmasına da katkıda bulunuyor.


Kum kaybına karşı sazlık bariyerler ve deniz çayırları


Turistler uzun zamandan beri plajın giderek azaldığını fark ettiler. Ağustos 2022’de “Mallorca Zeitung”a (MZ) giden bir turist, “Eskiden farklıydı. Plaj iki kat daha genişti, 150 şezlong yerine kesinlikle 400 ila 500 şezlong vardı” dedi. kötüleşti ve genişledi.


Kum kapanı denilen çitler, kum kaybıyla mücadeleye yardımcı olabilir. “MZ”ye göre sahillere kuruluyorlar ve erozyonu durdurmayı ya da en azından dizginlemeyi amaçlıyorlar. Sazdan yapılan bariyerlerin kışın sahilde kalması gerekiyor. Ancak kum tutucu çitler, Can Picafort’ta yakın zamanda başlayan bir pilot projedir. Başarılı olursa, diğer plajlara genişletilecek.


Cala Millor ve S’illot belediyelerinde başka bir pilot proje yürütülüyor. Burada deniz çayırları oluşur. Bu alanlar, yerdeki kökleri sayesinde plajın stabilitesini artırır ve ayrıca kum ve heyelanları önleyebilir.


Yeni yasaklar ve daha katı gereksinimler mi?


Kum erozyonunu ve dolayısıyla kumsalın azalmasını önlemenin bir başka yolu da yeni otel, tatil apartmanı veya plaj bar inşaatlarının yasaklanması olabilir. Küçük kumul yerleşimlerinin daha fazla yayılması da yasaklanabilir. Kumul sistemlerini izlemek de önemlidir. Özellikle yüksek sezonda turistlerin girmemesine ve dolayısıyla onları mahvetmemesine daha fazla özen gösterilmelidir.