Maaşı düşürülen emekçi tazminat alabilir mi?

Ethereum

New member
TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, “NTV’ye Sorun” programında çalışma hayatına ait merak edilenleri yanıtladı.

Cem Kılıç’a yöneltilen sorular ve karşılıkları şu biçimde:

– Merhaba özel bir firmada çalışıyorum, maaşım yüzde 40 düşürüldü. Ya çalış ya da ayrıl denildi. Bu husus hakkında ne yapabilirim?

İş yerinden bu biçimde söylenmesi bir şey söz etmiyor. Fiyatta düşüş olabilir mi, olabilir. Lakin bunun için çalışanın yazılı onay vermesi gerekli. Vermezse iş şartlarında temelli değişiklik ismini verdiğimiz durum ortaya çıkar. Çalışan iş yerinden bu durumda ayrılabilir. Fakat bu durumda kıdem tazminatını da hak ederek çıkabilir. Bu durum tazminata yol açar.

– Taban fiyat ne olur?

Bir varsayımda bulunmak gerekirse… Son 3-4 yıla bakıldığında fiyat artışları üzerinde bir düzeyde artış görüyoruz. Enflasyon sayıları dikkate alınacaktır. Aralık ayında görüşmeler başlıyor. 2-3 çeşit devam ediyor. Enflasyon ve üzerinde bir artışı bekliyorum.

– Sigorta teşebbüs 2000, şu anda 6952 günüm var. 1978 doğumluyum. İşyerinden ne vakit kıdem tazminatını alıp ayılabilirim?

Yaklaşık 48 gün daha sigortalı olarak çalıştığı takdirde, yani prim gününü 7000’e tamamlarsa SGK’dan alacağı belgeyi iş yerine teslim ettiğinde kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Emeklilik için 60 yaşını doldurmuş olmalı.

– Eşim 8 yıldır malulen emekli ve ben de konut kadınıyım, çocuğum yok. EYT yasasını bekliyorum. Benim eşten dolayı maaş alma hakkım var mı?

Eşten dolayı maaş alma üzere bir durum yok. Eşi üzerinden sıhhat yardımı alabilir lakin aylık alamaz. Sıhhat yardımını elde etmiş olur. Sigortalılarımız yaşı beklerken yakınlarından dolayı sıhhat imkanından yararlanamıyorlar. Genel sıhhat sigortası primi ödemelerini tavsiye ediyorum.