Kuantum Bilgi Süreç İşlemcileri İçin Dev Bir Adım Daha!

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Kuantum Bilgi Süreç İşlemcileri İçin Dev Bir Adım Daha!
Kuantum bilgi süreç şirketi Rigetti, kuantum işlemcilerinin performansını artırabilecek deher neysel yeni donanım yapılandırmalarını araştırdığını duyurdu.

Bir blog yazısında belirtildiğı üzere firma, kübitlerine (qubit) üçüncü bir güç durumu getirdi ve bu biçimdece onları kütritlere (qutrit) dönüştürdü. Rigetti’nin dediğine göre, bu muvaffakiyet değerli ölçüde daha fazla bilginin manipüle edilmesini sağlarken bununla birlikte okuma yanlışlarını %60’a kadar azaltıyor.

Şirket “İşlemcilerimizdeki üçüncü duruma erişmek, kuantum bilişimin, kuantum fiziğinin en son noktalarını keşfeden araştırmacılar ve misal biçimde klasik kübit tabanlı algoritmalarla ilgilenenler için faydalıdır” dedi.

Rigetti şu anda Quil komut seti mimarisine darbe seviyesi uzantısı olan Quil-T aracılığıyla kütrit süreçlerine erişim sunuyor.

Bir kuantum biti (veya kübit), klasik hesaplamanın ikili bitine bir analog olan kuantum bilgisinin en küçük ünitesi. birebir vakitte, klâsik bitin bilakis, bir kübit, süperpozisyon olarak bilinen bir olay yardımıyla bir, sıfır yahut ortadaki rastgele bir pahası kabul edebiliyor.

Rigetti’de Kıdemli Kuantum Sistemleri Mühendisi Alex Hill‘in deklare ettiğı üzere “Kübitler bir kuantum işlemcisinin temel yapı taşıdır ve iki temel kuantum durumunun karmaşık üst üste binmelerinin bir müddetkliliğini temsil ettikleri için bu türlü isimlendirilmiştir. Kübitlerin gücü, kısmen klasik bir bitten kıymetli ölçüde daha fazla bilgiyi kodlama yeteneklerinden gelir – 0 ile 1 içinde sonsuz bir durum kümesi.

Tarihî olarak, araştırmacılar bir kuantum işlemcideki kübit sayısını artırmaya odaklanarak kuantum avantajını (kuantum sistemlerinin klâsik harika bilgisayarları manalı bir biçimde geride bıraktığı nokta) elde etmeye çalıştılar. Diğer bir deyişle kübit sayısı ne kadar büyük olursa, kuantum makinesi o kadar kuvvetli oluyor.

Örneğin daha geçen ay IBM, Eagle kod isimli 127 kübitlik rekor kıran bir işlemciyi tanıttı. Ve Rigetti’nin kendisi artık iki farklı 40 kübitlik işlemciyi birbirine bağlayarak oluşturulan 80 kübitlik bir işlemci (Aspen-11) sunuyor.

tıpkı vakitte, Rigetti, kübitlere üçüncü bir durumun eklenmesinin, kütritlere dayalı üç düzeyli bir kuantum sistemi yaratmanın, kuantum makinelerinin performansını güzelleştirmenin öteki bir yolunu temsil ettiğini sav ediyor: “Dikkatle seçilmiş okuma parametreleriyle, sınıflandırma performansı ” 2> ve ” 0>, içinde var iseyılan sınıflandırma yerine ” 0> ve ” 1>

birebir vakitte, her zamankinden daha az ölçüde güç, sıfırın ve teğin ötesindeki durumları birbirinden ayırdığı için, gürültü ve denetim problemlerinin üstesinden gelmek giderek daha güç hale geliyor…