Konya AFAD’ın yüzey yarıkları raporunda, yer altı su düzeyinin azalmasına dikkat çekildi

Samuag

New member
Konya’nın Emirgazi ilçesinde oluşan yüzey yarıklarıyla ilgili çalışma başlatan Konya Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce (AFAD) hazırlanan raporda, yüzey yarıklarının, bölgede son senelerda yer altı su düzeyinin süratle çekilmesi kararı oluştuğunun öngörüldüğü bildirildi.

AFAD Konya Vilayet Müdürlüğü tarafınca, Emirgazi ilçesine bağlı Işıklar Mahallesi Kutburun Yaylası’nda oluşan kırık ve yarıkların incelenmesi için bölgeye takım gönderildi.

Grup tarafınca bölgede yapılan incelemeler ve imajlardan yola çıkarak rapor hazırladı. Saçak formunda 4 modülden oluşan kırık çizgisinin tespit edildiği tabir edilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Yüzeylemiş olan kırıklardan en uzun olan kırık çizgisi uzunluğu bin 516 metre olarak ölçüldü. Kırık sınırlar üzerinde yer yer yarıklar görüldü ve en genişi 5 metre olarak ölçüldü. Oluşan yarıklar ve ortaya çıkan yüzey kırığının, bölgede son senelerda yeraltı su düzeyinin süratle çekilmesi niçiniyle oluştuğu öngörülmektedir.”KOT FARK FARKININ vakit içinde METRE MERTEBESİNE ULAŞACAĞI ÖN GÖRÜLÜYOR

Raporda ayrıyeten, kırık sınırını oluşturan bloklardaki kil düzeylerinin farklı kotlarda bulunduğu, yer altı suyunun çekilmesine bağlı olarak bloklardaki etkilenen kil düzeyi ve hacminin de farklılık gösterdiği yer aldı. Bu sebepten dolayı, bloklar içindeki hacimsel küçülme farklı olduğundan kırık çizgisi boyunca çatlak ve yarıklar oluştuğu kaydedilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Ayrıca kırık sınırında bloklar içinde kot farkı da görülmekte olup kot farkı kimi yerlerde 15 santimetreye kadar ulaşmaktadır. Bu kot farkının vakit içinde metre mertebesine ulaşması da ön görülmektedir. Meydana gelen bu durum kararında bölgedeki cami lojmanı önemli hasar görmüş, Emirgazi yayla yolu hasar almıştır.”