Kılıçdaroğlu’ndan doğalgaz ve elektrik artırımına reaksiyon

Samuag

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyleki:

“Daha önce bürokratlara seslenmiştim, direnin sizin arkadanızdayım demiştim. Ortadan bir süre geçti, evraklar yağdı. Kimi mağdurlar da vardı, kimileri nazaranvden alındı. Biz bunu imzalamayız dediler.

Bir görüntü yayınladım. AK Parti’nin gidişi gidiş değil dedim. Erdoğan, AK Parti’yi zapturapt altına aldı. Devleti kendi ailesinin isteklerine boyun eğecek hale getirdi. Bu baskılara karşın bürokrasinin nabzı atıyor mu diye bir görüntü yayınladım.

O ortada bir yolsuzluk evrakını gündeme getirdim. İsim vermedim, yalnızca belgeyi okudum. Vay efendim belgenin altında imzam yok diye açıklama yaptılar. Bakan çıktı, arkadaşımız bağlansın dedik, dokümanları gösterelim dedik. Arkadaşımızın telefonla bağlanmasına müsaade vermediler.

Sen ihale komitesinde değilsin ki imzan olsun. Sen talimat makamındasın. Dışardan borç alınacak ona da kefil olacağım diyorsun. Kılıçdaroğlu palavra söylüyor diyorlar, görmediğim belgeyi açıklamam. Senin imzan olan yolsuzluk dokümanlarını de açıklayacağım, hiç merak etme. Yolsuzluk deyince akla Erdoğan geliyor. Evrak var ise ver diyorlar, verdik işte.

Türkiye’nin gündeminde daha ağır problemler var. Bu kirlilikler gelir dağılımını bozdu, insanların büyük bir kısmı yoksullaştı. Mutfakta endüstride yangın var. Cumhuriyet tarihinde karşılaşmadığımız olaylarla karşılaşıyoruz.

Doğalgaz kesintileri başladı, daha evvelde hiç karşılaşmamıştık. Ocak 2022’de gaz depolarındaki doluluk yüzde 32’ye düşmüş. Biz deklare ettiktan daha sonra EPİAŞ sayıları sildi. Kesintiler geldi, endüstriciler darbe üstüne darbe yiyor. Yönetme öngörüleri, akılları yok. Elektrik kesintilerinin OSB’lerde yarattığı tahribat nedir, bilmek istiyoruz. TOBB, OSB’lerle görüşmeli sayıları açıklamalı.

Endüstride kullanılan doğalgaza yılda 435 artırım geldi. Nereye kadar gidecek bu? Elektrik artırımları olunca 150 kwh’yi aşınca yüzde 127 artırım olacak. Dün açıklama yapıp benim dediğim noktaya geldiler. Demek ki biz devleti yönetmeyi biliyoruz. Sarayda oturan elektrik faturası ödemiyor ki.

Her akaryakıt istasyonu vergi dairesi üzere. Para kesiyorlar. Sizi kandırıyorlarsa sandıkta ders vermek sizin bakılırsaviniz. Taban fiyata bizim baskılarımız kararı 4253 lira oldu. Para ele geçmeden açlık sonunun altında kalacak. Beşerler ucuz ekmek kuyruğuna giriyorlarsa, ucuz yağ için kuyruğa giriyorlarsa bunu hatalısı saray şürekasıdır.

Merkez Bankası’nın tek fonksiyonu kaldı, para basmak. Faizi indir dediklerinde indiriyorlar. Merkez Bankası nazaranvlilerinin akıllarını çalıştırmak üzere bir vazifeleri yok, akıllarını çalıştırdıklarında nazaranvden alınacaklar.

TÜİK Lideri biz gittiğimizde içeri almamıştı, vazifede kaldı, sırtı sıvazlandı. daha sonra kul hakkı yemem dedi, vay sen misin kul hakkı yemeyen. Çabucak nazaranvden alındı.Ben haram yiyorsam, sen benim altımda çalışıyorsan sen de yiyeceksin diyor.”