Kılıçdaroğlu’ndan artırım yansısı

Samuag

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin küme toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından öne çıkan başlıklar şunlar:

“Mağdur olan, hak arayan bir kümemiz var; engelliler. Engellilerle ilgili anayasada özel bir düzenleme var. Devlet, sakatların toplum ömrüne ahengini sağlamak zorundadır. Binlerce genç istihdam edilmiyor. O takımları bütün engellilere hakkaniyet içerisinde teslim edeceğiz.

Özel eğitim kurumlarında 47 bin kişi çalışıyor. 425 bin engelli eğitiliyor. Servisleri bu kurumlar fiyatsız karşılıyorlar. Devlet belirli bir para ödüyor bunlara. 2006 yılında her bir engelli için hükümet taban fiyat kadar bir para ödüyordu. Bugün bu para yüzde 20’ye kadar indi. Dün yüzde 30 artırım yapmışlar servislere.

Atama bekleyen öğretmen, sağlıkçı, ziraat mühendisleri geldi. ‘Beyfendi sizi dinler’ dediler. Alışılmış ki dinler doğruları bir tek ben diyorum ona.

Tarım bakanı ‘gidin pazarda limon satın’ diyecektir. ‘Devlette çalışmak ayrıcalıklı iştir’ diyor. Tarım Bakanına tavsiyem bir yerlerde toprağı eşelesinler’ diyor. Git sen eşele. Onlar fakülte bitirdi. Senin bakılırsavin ona istihdam sağlamaktır. Dalga geçmek değildir.

İktidarın oldukçalu organ yetmezliği ile karşı karşıya. Devlet şu anda yönetilmiyor. Güçler hükümete istikamet veriyor. Kimileri uyuşturucu, kimileri tefeci güçler.

Adalet devleti ekonomik bağlamda sağlıklı yönetmek istiyorsanız adalet olmalı. hiç bir çocuğun yatağa aç girmemesi lazım. Gencecik evlatlarımız evleniyor. Aileler borçlanıyorlar. İkisi de işsiz. Ailelerin yanına yerleşiyorlar. Mecburen baba meskenine sığınıyoruz. Ekonomiyi bu hale getirdiler.

20 Aralık gecesi dolarda önemli düşüş oldu. Birileri 18 liradan dolarını bozdurdu, 13 liradan dolar aldı. Milyarlarca lira para kazandı birileri. Bunu Meclis’te araştıralım dedik. AK Parti ve MHP milletvekilleri ‘Bunu araştırmayın’ dedi. Milletime şikayet ediyorum. Hem hak, hukuk diyecekler; bu milleti kim soydu? Siz ortak mısınız onlara?

Bir yılda akaryakıta 46 defa artırım geldi. Dolar artar artırım gelir, dolar düşer bir daha artırım gelir. Galiba trafik problemini bu biçimde çözecekler.

Faiz artıyor, dolar da yükseliyor. Tefecilere hizmet eden kişinin ismi Erdoğan’dır. İktisat de tam bir çöküş yaşanıyor. Birincisi yüksek mevduat hesabı olanlara verilen rüşvet. ‘Ben sana para vereceğim diyor’ sen kâfi ki paranı orda tut.

İkincisi, ihracatçılara bedelinin yüzde 25’ini merkez bankasına yatıracaksın diyor. Üçüncüsü, konut alana vatandaşlık veriliyordu. Baktı o tutmadı, ‘bankaya 500 bin dolar yatırırsan sana vatandaşlık vereceğim’ diyor. Bunlar tamamı düzelteceğim ve burunlarından fitil fitil getireceğim.