Kılıçdaroğlu Romanlar ile buluştu

Samuag

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Romanlar ile bir ortaya geldi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve Toplumsal Demokrasi Vakfı Lideri Ertan Aksoy da katıldı.

“BİR STRATEJİK PLAN HAZIRLADIK LAKİN KIYMETLİ OLAN UYGULAMAK”

Kılıçdaroğlu, “Eğer biz yüz yıl içerisinde Roman kardeşlerimizin meselesini çözememişse hepimizin oturup düşünmesi lazım. Kendi haklarımıza sahip çıkmanız lazım. Hukukun size verdiği hakları seslendirmeniz lazım. Bu kardeşiniz sizin sesinizi yalnızca Türkiye’ye değil tüm dünyaya duyuracak. Hiç kimse bu cumhuriyette kendisini kimsesiz hissetmeyecek. Türkiye coğrafyasına yayılmış olan Romanların ötekileştirildiğini görüyoruz. Düzgün eğitim almadıklarını görüyoruz. Şayet bu çabayı bir arada yapabilirsek parlamentoda sizin sıkıntılarını dillendirebiliriz. Bir stratejik plan hazırladık fakat değerli olan uygulamak. Çocuklarınızın güzel eğitim alması lazım” dedi.

“BENİM KADAR ROMANLAR İLE birlikte OLAN İKİNCİ BİR SİYASİ ÖNDER YOKTUR”

“Biz isteriz ki her insanın çocuğu okusun düzgün eğitim alsın” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer ailenin ekonomik durumu zayıfsa ve dışlanmışlık var ise çocuklar eğitim alamıyor. Onun formülünü de bulduk. Allah’ın müsaadesi ile iktidar olduğumuzda okula giden Roman çocuklara burs vereceğiz. Tek kuralımız çocuğun okula gitmesi olacak. bu biçimdece aile çocuğunun okula gitmesini sağlayacak. bu biçimdelikle onların üstün müzik yeteneklerinden de faydalanmış olacağız. hiç bir aile Türkiye coğrafyasının neresinde yaşarsa yaşasın taban fiyatın altında bir tablo görmek istemiyoruz. Her ailenin en az minimum fiyat seviyesinde olmalı. Çocuğu okula gidiyorsa ayrıyeten ödeme yapılacak. Konutta yaşlı var ise anne bakıyorsa engelli var ise anne bakıyorsa anne sigortalı olacak” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Yeteri kadar sizlerle birlikte olmadık. Yeteri kadar sıkıntılarınızı dinlemedik. Bu roman kardeşlerim ile beş ya da altıncı buluşmam. Benim kadar Romanlar ile birlikte olan ikinci bir siyasi önder yoktur” formunda konuştu.