Kamyon karaborsaya düştü

Professional

New member
Geçen yıl salgın önlemlerinin kısıtladığı üretim tarafında bu yıl çip başta olmak üzere hammadde kaynaklı krizler yaşanıyor. Karayolunda son aylarda ihracatın artmasına rağmen ithalatın bu sürate yetişememesi de araç muhtaçlığını artıran bir başka niye olarak öne çıkıyor. İhracat seferi yapan TIR’ların ithalat yükü bulmakta zorlandığı için dönüş müddeti uzadı.

Duvar’ın haberine nazaran; kesim yetkilileri, tedarik sorunlarının hammadde maliyetlerini kıymetli oranda artırdığına dikkat çekiyor. Yetkililer, “Maliyetlerle birlikte terminlerin de hayli ileri kayması fiyat artışlarını kaçınılmaz kılarken, bu artışlar bile üreticilerin kar/zarar belirsizliklerini gideremiyor” dedi.

Kamyon fiyatlarını artıran bir niye ise kur artışları olarak açıklandı. Sırf kur artışı niçiniyle fiyatlar yılbaşından bu yana yüzde 20 arttı. Bunun üzerine, hammadde krizi kaynaklı maliyet artışları da eklenince TIR’ın fiyatı 1 milyon TL’yi geçti. Sıfırdaki bulunurluk sorunu ikinci elde de fiyatları uçurdu. Ocak ayından bu yana ikinci el cazip ve kamyon meblağları yaklaşık yüzde 100 artarak 800 bin TL’ye kadar çıktı. Öte yandan, ikinci elde de araç bulunurluk sorunu başladı.

“2022’DE ÜRETİM SORUNU DEVAM EDECEK”

Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) Lideri Ömer Bursalıoğlu ise, yaptığı açıklamada üretimde yaşanan düşüncelerin gelecek yıl da süreceğini lisana getirerek şunları söylemiş oldu: “Hem kapasitelerin tam kullanılamaması, hem üretim faaliyetlerine bilhassa çip kaynaklı problemlerden ötürü sık sık orta verilmesi, tıpkı vakitte hammadde maliyetlerindeki yüzde 100’ü aşan artışlar tüm dünyada otomotiv kesimini zorlayan etkenler olmaya devam ediyor. Tüm dünyada tedarik meselelerine yol açan yarı iletken çiplerin teminindeki sorunun 2022 yılının başlarında da devam edeceği görülüyor. Bu da bir mühlet daha üretim kapasitelerinin tam kullanılamayacağı, yani dünya genelinde talebin tam karşılanamayacağı manasına geliyor.”

Man Kamyon ve Otobüs A.Ş Yöneticisi Serkan Sara da çip kaynaklı bir tedarik ıstırabının artan müşteri talebiyle birleşmesi niçiniyle üretim tarafında kuvvetli bir müddetçten geçtiklerini söylemiş oldu.

KARAYOLU NAVLUNU YÜZDE 30 ARTTI

Denizyolundaki konteyner krizinin devam etmesinin yanında demiryolunda yolcu trafiğinin olağana dönmesiyle büyüyen kapasite sorunu, memleketler arası taşımalarda yüklerin karayoluna geçmesine niye oldu. Talep artışının yanı sıra ithalat ve ihracat içindeki makasın açılması navlunda da istikrarları değiştirdi. Ocak ayından bu yana karayolu navlunu yüzde 30’a yakın arttı. Almanya’ya taşımalar sefer başına 3.500 dolardan 4.500 dolara kadar yükselirken, İtalya rotasında da navlun 2.800 dolardan 3.700 dolara kadar çıktı. Başka yandan, İngiltere’ye yönelik taşımalarda da navlun 7.000 dolara kadar çıkmış durumda.

TREYLER ÜRETİCİSİ DE TALEBE YETİŞEMİYOR

Yalnızca üretimde alımlı tarafında sorun yaşanmıyor. Çekicinin üzerinde yükün konulduğu treyler siparişleri de vaktinde karşılanamıyor.

Alman treyler üreticisi Schmitz Cargobull’un Türkiye Satış Yöneticisi Nihat Ayhan, ağır ticaride tüm üreticilerin teslimat tarihlerinin, planlamanın fazlaca ötesinde ileriye sarktığını lisana getirdi. Nihat Ayhan, yaptığı açıklamada “Ağır ticaride teslimatlar için pazarda artık 2022’nin ikinci yarısı konuşuluyor. 2021’in başından beri neredeyse tüm hammadde ve orta mallarda tedarik sorunları yaşanıyor. Çip, tahminen de bunlardan en tanınan olanı lakin yalnız değil. Birfazlaca temel bileşende önemli darboğazlar var” dedi.