Kamu Başdenetçisi Malkoç: Emlakçılar içinde çeteleşme var

Ethereum

New member
Kira meblağlarından şikayetçi olanlar kamu denetçiliğinin kapısını çaldı.

Kamu Başdenetçisi Gurur Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’ra (KDK)
ev sahiplerinin yüksek kira talepleri konusunda fazlaca sayıda müracaat yapıldığını, müracaatların bilhassa emlakçılar konusunda ağırlaştığını söylemiş oldu.

Emlak konusunda birtakım insanların fırsatçılık yapmaya çalıştığını belirten Malkoç, anayasada devletin temel nitelikleri sayılırken hukukun niteliğinin yüklü olarak üzerinde durulduğunu vurguladı.

her insanın başına göre emlak fiyatlarını belirleyemeyeceğini, bunun kurallarının bulunduğunu belirten Malkoç, “Serbest piyasa demek her insanın başına bakılırsa kira, daire fiyatını belirlediği bir piyasa değildir” dedi.

“EMLAKÇI ODALARI MÜDAHALE ETMELİ”

İlgili meslek odasının bu bahiste çalışma yapması gerektiğini kaydeden Malkoç, “Emlakçılar içinde çeteleşmeler, kümeleşmeler oluşmuş. Bu cürümdür. Emlakçı odaları var, kesinlikle müdahale etmesi gerekir. Emlak odalarının mensuplarını eğitmesi gerekir, bunlarla ilgili çalışmalar yapması, bilgilendirmesi gerekir ve denetlemesi gerekir” diye konuştu.

Tapudaki satış bedelleri ile fiili satış bedelleri içinde fazlaca fark bulunduğunu, bunun vergi kaybına yol açtığını aktaran Malkoç, devletin yeri geldiğinde banka kayıtlarını inceleyeceğini ve bunu fırsatçıların yanına bırakmayacağını tabir etti.