Kahve yerine nohut içmeyin

Professional

New member
Piyasa ortalamasının altında satılan kahvelerde kavrulmuş nohut olabileceğine dikkati çeken kahve uzmanı Yunus Çakmak, kahve künyelerinde kahvenin ne vakit toplandığı ve kavrulduğunun yazıldığını hatırlatarak vatandaşların kahvelerin künyelerine bakmaları tavsiyesinde bulundu.

Ülkü bir Türk kahvesinin şu anda 140-180 lira içinde olduğunu tabir eden Çakmak, “Nitelikli Türk kahvesi kullanılacağı vakit fiyat 250-300 lira bandında. Filtre kahvede ülkü içilebilir kahvenin fiyatı ise 200-300 lira içinde. Espresso da tıpkı biçimde 200-350 liraya kadar artabiliyor. Bu söylemiş olduklerim içilebilir kahve. 85 üstü puan alan kahvelerde 500-1000 lira içinde fiyatlar var” diye konuştu.

Çakmak, besin hilesinin kahve içine kavrulmuş nohut eklenerek yapılabildiğini tabir ederek, şu ayrıntıları paylaştı:

“Geçen gün bir müşterinin vasıtasıyla diğer bir müşteri beni arayarak kahve almak istediğini söylemiş oldu. ‘Türk kahvesi ne kadar?’ diye sordu. Ben de ‘140 lira’ dedim. İstanbul’da içilebilir bir Türk kahvesi bu. sonrasındasında ‘Ben bugün 60 liraya kahve aldım’ dedi. ‘Nasıl olur? O kahveye bakabilir miyim?’ diye sordum, getirdi, kahveye baktım. Kahve tadı gelmiyor lakin nötr tatlar fazlaca fazla geliyor. çabucak sonrasında kahveyi öğütülmüş olarak getirdi. Kahveyi sererek inceledim, bir tat geliyor.

Bir arkadaşımı çağırdım ve kahvenin 12-13 kez tadımını yaptıktan daha sonra marketten nohut aldım ve kavurdum. Nohutla birlikte karıştırıp birebir oranı buldum. Nohutun kilosu 9 lira. Şu anda çiğ kahve, Brezilya, Türk kahvesinin çekirdeğinin en uygun fiyatı 100-105 lira içinde.

Bu paraya aldığınız kahveyi kavuruyorsunuz, ortalama yüzde 13 firesi var. İşçi maliyetleri, elektrik, su, doğalgazı koyduğunuz vakit bu kahve size yüzde 30 oranında bir maliyetle yansıyor. Yani bu kahveyi 60 liraya satmanız imkansız lakin içine nohut koyduğunuz vakit oluyor. Kahve firması kahveye nohut koymuş. Alışılmış firmanın ismini öğrenemedik.”

“KAHVEYİ ÇEKİRDEK OLARAK ALIN”

“Kahve ucuz diye muhakkak almasınlar” ihtarında bulunan Çakmak, gerçek kahvecilerin taze hasattan kahve yaptığını söylemiş oldu.

Vatandaşların ülkü, kaliteli bir kahve için hep kahve uzmanlarıyla irtibat halinde olması ve kahveyi çekirdek olarak alması gerektiğini lisana getiren Çakmak, aktarlardan ya da kahve firmalarından değirmen alınarak öğütülmesi teklifinde bulundu.

Çakmak, “Nohut kahvesi kıtlık periyotlarında yapılan bir kahve aslında ancak şu anda maalesef piyasadaki kimi dolandırıcıların fiyatı ucuz vermek için yaptığı taktik haline geldi. Beşerler da kahveyle fazlaca fazla ilgilenmedikleri için ‘Kahve olsun kâfi, sohbet ediyoruz’ diye alıp içiyor fakat ondaki tatları, lezzeti anlamak istemiyor. Onun için tüketiciler araştırsınlar yahut değirmen alsınlar” sözlerini kullandı.

Kahvenin, uzun mühlet ağızdan gitmemesi gereken bir tat bırakması gerektiğini ve bayat ya da epeyce fazla kavrulmuş kahve içildiği vakit o tadın ağızda çabucak kaybolduğunu anlatan Çakmak, “Öğütülmüş kahve alındığı vakit kimse, ‘Ben öğütülmüş kahveden lezzet alıyorum’ diyemez ya da öğütülmüş bir kahveyi içip ‘Bu kahve güzel, bu kahve kötü’ de diyemez. Onun için lütfen çekirdek alın” diyerek kelamlarını tamamladı.