Jorit ve Putin, sokak sanatçısından övgü ve kucaklaşmalar: “İnsan olduğunuzu kanıtlamak ve Batı propagandasına karşı koymak için buradasınız”

Samuag

New member
“Rusya ve İtalya, bağımsızlık mücadelesi ve İtalyanların her zaman kalplerinde taşıdığı özgürlük arzusu da dahil olmak üzere birçok faktör tarafından birleşiyor.” Bu kez Rusya cumhurbaşkanına bağlantı, Putin'i övdüğü Napoliten sokak sanatçısı Jorit tarafından veriliyor. Soçi'deki Gençlik Festivali'nde konuşurken kendini her zamanki fotoğraflar için sahnede onun yanında buluyor: “İtalya'ya sizin de herkes gibi bir insan olduğunuzu göstermek ve Batı propagandasına karşı çıkmak istiyorum.”

Putin, 20 Şubat'ta öğrenci Irene Cecchini ile Moskova'da düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada yaptığı gibi, iki hafta içinde ikinci kez iki ülke arasındaki yakınlığın altını çizdi. Bu nedenle Putin'in İtalya'ya verdiği bir başka doğrudan mesaj da, ülkeye övgü ve iki ülke arasındaki, savaş yıllarının sorguladığı ancak hâlâ mümkün olan güçlü bağlar konusunda ısrarcı görünüyor.

Hepsi iyi | Aferin Irene, Putin'e yazdığı bir aşk mektubunda savaşla ilgili yıllarca süren “kurallara aykırı” tezler özetlendi

kaydeden Stefano Cappellini

23 Şubat 2024

Ve bunu, diğer tarafta el sıkışarak ve Rus ordusunun işgal ettiği Mariupol şehri ve ötesindeki devasa duvar resimlerinden biri için zaten güçlü eleştirilerin hedefi olan sanatçı tarafından desteklenerek yapıyor. Moskova'da Assange'a büyük bir duvar resmi ithaf etmişti ve Putin, Napoli'de Dostojewski için yaptığı duvar resmi için ona iltifat etmişti. Her zaman tartışma olmadan olmaz.

Hepsi iyi | Putin'in içini boşalttığı binaları süsleyen İtalyan sokak sanatçısı utanç verici bir şaheser

kaydeden Stefano Cappellini

14 Temmuz 2023

Başrol oyuncusu olduğu tartışmalı olaylardan biri vesilesiyle Repubblica'ya “Rusya'da düşünce özgürlüğü yok mu? Bunu söylüyorsunuz” dedi. “Ben barıştan yanayım. Bu savaş, olası sonuçları konusunda beni endişelendiriyor. Rus halkı hakkındaki fikrim değişmedi. Moskova'da belli bir normallik hissediyorum: savaştan söz ediliyor ama Rusların bakış açısına göre, Batı'nınkiyle çelişen bir bakış açısı”.

Jorit birkaç gündür Soçi'deydi ve burada şehirdeki bir binadaki duvar resminin baş kahramanı Ornella Muti'yi de karşıladı. Ornella Muti, kızı Naike Rivelli ile birlikte Moskova moda haftasında da durdurulan bir Rusya turu için Rusya'ya geldi. .

Etkinlik sırasında Jorit, Putin'e sanatın İtalya ile Rusya arasında bir köprü görevi görebileceğine inanıp inanmadığını sordu. “İtalyan sanatı bize her zaman hayran olmuştur,” diye yanıtladı Rusya Devlet Başkanı ve bu bizi her zaman yakın tuttu. İtalyan sanatı, büyük bir halkın büyük sanatıdır, bu çok açık. Biz Rusya'da bunu her zaman bu şekilde değerlendirdik ve düşünüyoruz. hâlâ böyle.” Ancak Putin, iki halkı birleştiren şeyin yalnızca sanat olmadığını da vurguladı.

Arena Robinson, Jorit: “Sokak sanatım, doğru savaşlara yönlendirdiğim öfkedir”

kaydeden Gabriele Di Donfrancesco

06 Aralık 2021

“İtalya'nın bağımsızlık mücadelesi, dedi Garibaldi, bu bizi birleştirmedi mi? Bu bizi her zaman birleştirdi”. Kremlin başkanı, “İtalyanların kalplerinde her zaman özgürlük arzusu vardır” dedi ve “bu, diğer halkların kendi seçimlerini yapma ve kaderlerini belirleme arzularına saygı duyduğunuz anlamına gelir.” Putin, Irene Cecchini ile yaptığı görüşmede, İtalya'nın “her zaman Rusya'ya yakın” olduğunu belirterek, ziyaretleri sırasında halkın olumlu karşılandığını hatırlattı. “Bazı yerlerde kendimi tamamen evimde buldum.”