İtalya'da oy kullanan Moldova diasporası Avrupa için gözyaşları içinde: “Kararlıydık”

Samuag

New member
Torino: «Değişim istiyoruz, demokrasi. Biz diaspora olarak kurtardık referandum ve sonunda ülkemizi buraya getirebiliriz Avrupa. Sonunda bizi koruyacak bir şemsiyeye sahip olacağız ve artık Rusya'dan korkmayacağız.” Elena Putina, Moldova'nın Avrupa Birliği'ne katılım yolundaki referandumun çok az bir farkla da olsa zaferinden bahsettiğinde duygulanıyor.

Belirleyici yurtdışındaki Moldovalıların oylarıBu sayede Anayasa, AB'ye katılım hedefini de içerecek şekilde değiştirilecek ve Putina da bunun farkında. Pazar gününü Piedmontese'deki dört sandalyeden biri olan Torino 2 oy verme merkezinde başkan olarak geçirdi. Birçok yurttaşın bir saat bile olsa kuyrukta olduğunu gördü. Yaşlılar, gençler, dört kuşaktan oluşan aileler, anne-babalarıyla birlikte çocuklar, yağmura ve yorgunluğa göğüs gererek, 'çokları bayrakla geldi' ama sonuçların beklendiği gece daha da uzundu 'sarıldık birbirimize, ağladık. Bizim için önemli bir gündü” diye belirtiyor.

Sonuçların analizi

Sabah 07.00'den akşam 20.00'ye kadar 1.813 kişi Torino 2'deki sandıkta oy kullanmaya gitti; bunların 1.774'ü referanduma oy verdi, 1.313'ü “evet”, 441'i “hayır” dedi. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde herkes oy verdi, bu yüzden ikinci tura çıkacağız: Moldova cumhurbaşkanı Maia Sandu yüzde 42'ye ulaştı ve Alexandr Stoianoglo'ya meydan okuyacak.

Yerel halkla buluşmak için Eylül ayı başında Torino'ya uğrayan Sandu'nun 2020'deki seçilmesiyle birlikte, “Avrupa yanlısı vizyon kazandı ve biz mutlu olduk. Bugün ağlıyoruz çünkü son yıllarda atılan küçük adımlar işe yaradı”, diye belirtiyor Elena Putina. Şimdi ikinci turun yapılacağı 3 Kasım'a bakıyoruz, “Şu anda buna odaklanmış durumdayız, her şeyin yolunda gitmesi önemli. Şimdiye kadar gitmemiş olanlar oy kullanmaya gidiyor, Başkan Sandu ile birlikte geleceğe dair umudumuz var” diyor Piedmont Romanya ve Moldova Dernekleri Federasyonu'ndan Valentina Spinu. 31 yaşındasınız, neredeyse 2 yaşında bir çocuksunuz, “ve Referandum lehinde verdiğim oy benim ama aynı zamanda oğlumun geleceği için de. O zaten İtalyan, Moldovalı ve Rumen çünkü onun bir dünya vatandaşı olmasını istiyorduk”, diyor duygulu. Bu nedenle, “Bu saatlerde tanıdıklarımı gidip oy vermeye davet ediyorum; bu ülkenin kalkınması açısından önemli” diye ekliyor. 17 yaşındayken küçük bir Moldova köyünden ayrılarak İtalya'ya taşındı, “O köyde “evet”in kazanmasına sevindim, vizyon sahibi birçok insan lehte oy verdi, ancak “hayır”ı anlamak zordu diğer ülkelerin. Bugün bile, 2024'te, tam olarak demokratik olmayan çeşitli durumların, gerçek olmayan oyların yaşandığına inanıyorum. Neyse ki kıl payı kazanmamıza izin veren diaspora var, ülke hâlâ Avrupa yanlısı ve Rusya yanlısı arasında bölünmüş durumda, ancak pek çok kişi oylarının ne kadar önemli olduğunun farkında değil” diye belirtiyor.

Moldova Avrupa için yapılan referandumdan yüzde 50,3 oyla geçti. Batı yanlısı başkan Sandu yüzde 42 oyla ikinci tura çıktı: “Planlı dolandırıcılık”

Muhabirimiz Tonia Mastrobuoni tarafından

21 Ekim 2024

Bir gün Moldova'ya dönüp dönmeyeceğini bilmiyor «buna cevap vermek zor, onun geleceğine de ben karar vereceğim. Orada yaşarken deneysel bir liseye kaydoldum, ilk yıl harikaydı, sonra aklıma katılmadığım bir siyasi fikir geldi ve ayrıldım. Bakalım ne olacak, şimdilik bu hayalin peşinden koşalım.”