İsviçre, Avrupa’nın en kıymetli ülkesi oldu

Professional

New member
Avrupa’da tüketim mal ve hizmetlerine ait fiyat seviyesi endeksi en yüksek ülke İsviçre oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılına ait “hanehalkı sonuncu tüketim harcamalarına bakılırsa satınalma gücü paritesi” sonuçlarını deklare etti.

Buna göre, Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetlerine ait fiyat seviyesi endeksi 38 oldu. Bu kıymet, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 avro karşılığı satın alınan tıpkı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 38 avro karşılığı Türk lirası ile satın alınabildiğini gösterdi.

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Hür Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

Ülkeler prestijiyle karşılaştırıldığında, 37 ülke içinde tüketim mal ve hizmetlerine ait fiyat seviyesi endeksi en yüksek ülke 170 ile İsviçre, en düşük ülke ise 38 ile Türkiye oldu.

Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri kümesine ait fiyat seviyesi endeksi alt kümeler prestijiyle incelendiğinde, şahsi ulaşım araçları endeksi 89 olarak gerçekleşti ve bu kümeye ilişkin fiyat seviyesinin, AB ülkeleri ortalamasının yüzde 11 altında olduğu görüldü.

Öbür alt kümeler bazında ise tüketici elektroniği endeksi 75 olarak belirlendi ve bu kümelerde Türkiye’nin fiyat seviyesi öteki alt kümelere nispeten yüksek seyretti. Buna karşılık lokanta ve oteller endeksi 40 olarak hesaplandı ve fiyatlar başka alt kümelere nazaran düşük seviyede kaldı. Giysi kümesinde ise Türkiye, 33 endeks bedeliyle karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke içinde en düşük endekse sahip ülke oldu.

Fiyat seviyesi endeksi, ülkelerin ulusal para ünitelerinin mukayeseli olarak kuruna bakılırsa alım gücünü gösteriyor. Bir ülkenin fiyat seviyesi endeksi 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke kümesi ortalamasına göre “pahalı”, 100’den küçük ise “ucuz” olarak tabir ediliyor.

MAL VE HİZMET KÜMELERİ

Besin ve alkolsüz içecekler: Ekmek ve tahıllar, et, süt, yumurta, meyve, zerzevat, su, meyve suyu ve başka alkolsüz içecekler,
Alkollü içecekler, sigara ve tütün: Şarap, bira, vb. alkollü içecekler, sigara ve tütün eserleri,
Giysi: Kumaşlar, erkek, bayan, çocuk ve bebek giysi eşyaları,
Tüketici elektroniği: Televizyon, ses ve manzara kaydeden ve oynatan aygıtlar, bilgisayarlar vb.,
şahsi ulaşım araçları: Motorlu araçlar, motosiklet ve bisikletler,
Lokanta ve oteller: Yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama hizmetleri.