İstek Beyefendi Apartmanı davasında arbede çıktı

Samuag

New member
Ege Denizi’nde İzmir Seferihisar açıklarında, geçen yıl 30 Ekim’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği, 6,6 büyüklüğündeki sarsıntıda Bayraklı ilçesinde bulunan 8 katlı İstek Beyefendi Apartmanı’nda 36 kişi hayatını yitirdi, 17 kişi de yaralandı.

Sarsıntının akabinde başlatılan soruşturma kapsamında 4’ü tutuklu 9 kişi hakkında, İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘bilinçli taksirle birden çok kişinin vefatına ve faydalanmasına niye olmak’ kabahatinden 20 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Davanın 10 Eylül’de görülen 2’nci duruşmasında, projede binanın sürveyanı olarak imzası bulunan Durak Kayar’ın tahliyesine karar verilmesinin akabinde tutuklu sayısı 3’e düştü.

ZABIT KATİBİ DEĞİŞTİRİLDİ

Davanın bugün görülen 3’üncü duruşmasında, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla davacılar ve taraf avukatları hazır bulundu. Müşteki avukatının, evvelki duruşmada sorduğu soruların ve verilen karşılıkların zabıtlara geçirilmediğini söylemesi üzerine zabıt katibi değiştirildi.

”GÜÇLENDİRME YAPILDIĞINI HATIRLAMIYORUM”

Duruşmada, utuksuz sanıklardan eski apartman yöneticisi Ramazan B.’nin savunması alındı.

Apartmanda öncesinden çatlaklar olduğu ve bunların epoksi yapılarak kapatıldığı teziyle yargılanan Ramazan B., şu biçimde konuştu:

“Apartmanda 1999’dan 2010 yılına kadar oturdum, sonrasındasında İstanbul’a taşınıp dairemi kiraya verdim. 2006 ile 2009 yılları içinde apartmanda yöneticilik yaptım. Benim yöneticilik periyodunda apartmanda daha evvelki sarsıntılardan dolayı hasar kaydı yoktu. 2005 yılındaki sarsıntıda binada küçük çatlakların olduğunu lakin sarsıntı için güçlendirme konusunda bir şey yapıldığını hatırlamıyorum. Apartmanda oturduğum devirde sarsıntıya dayanıksız olduğu tarafında bir niyet yoktu. Olsaydı ben çocuklarımla birlikte orada oturmazdım. Apartmanda yapılacak kentsel dönüşümle ilgili de bir bilgim yok. Ben taşındığımda, apartmanın altındaki 2 iş yeri birleştirilmiş ve o denli kullanılıyordu.”

ARBEDE ÇIKINCA DURUŞMAYA ORTA VERİLDİ

Ramazan B.’nin savunmasının alınması sırasında, müştekiler ile sanık yakınları içinde salonda hengame çıktı. Polis ve salondaki izleyicilerin ortaya girerek, ayırdığı arbede daha sonrası duruşmaya orta verildi.