İşte son periyottaki faturalardaki artışın sebebi! Doğalgaz tesiri…

Professional

New member
Son periyotta elektrik faturalarında artış tüketiciler için önemli bir sorun haline geldi. Yükselen faturalar da tartışma konusu oldu. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) İdare Konseyi Lideri Kıvanç Zaimler, bölümdeki son gelişmeleri değerlendirdiği görüşmede elektrik faturalarına ait de açıklama yaptı. fiyatların mutlaka dağıtım şirketleri tarafınca belirlenmediğini belirten Zaimler, “Dağıtım ve tedarik ile vazifeli şirketler fiyat belirleyemezler, fiyat değişikliği talebinde bulunamazlar, teklif edemezler hatta rastgele bir bedeli keyfi biçimde tüketiciye yansıtamazlar” diye konuştu.

ÇARPAN TESİRİ

Zaimler, faturalardaki artışın niçinlerini şöyleki deklare etti: “Temmuzda gelen yüzde 15’lik artırım, yaz periyodundaki tüketimdeki artış ve son olarak kimi devirlerde faturaların okunma müddetinin 30 günü aşması. Bu üç ekten bir ortaya geldiğinde bir çarpan tesiri oluşturuyor. Benim de 180-190 lira gelen aylık faturam 400 lirayı buldu. Lakin son ayda günlük tüketimimin tepe yaptığını gördüm. Tüketici de bunu sorgulamakta haklı. Lakin dağıtım şirketlerinin bu artışta bir hissesi yok. Temel etken güç üretim maliyetlerindeki, hatta doğalgaz üretim fiyatlarındaki artış.”

GÜÇ MALİYETLERİ

“Bu yıl kuraklık niçiniyle elektrik üretiminde doğalgaz santrallarının hissesi önemli derecede arttı” diyen Zaimler, “Talebin arttığı ve hem de yenilenebilir kaynaklardan güç üretiminin iklimsel niçinlerle azaldığı devirlerde, doğalgaz ile elektrik üretimi artar. Milletlerarası piyasalarda ticareti bazında yapılan doğalgazın da maliyeti arttığında, bu artışlar güç bedellerine ve ötürüsıyla faturalara yansıyor. Bugün bunu yaşıyoruz” tabirlerini kullandı.

YATIRIM ATAĞI BAŞLADI

Kıvanç Zaimler, dağıtım şirketleri olarak epeyce kıymetli bir yatırım atağı başlattıklarını tabir etti. “Dağıtım altyapımızın yenilenmesi için 75 milyar TL, bakımı için ise 12.5 milyar TL harcayacağız” diyen Zaimler “İnsanımıza gerçek manada, kesintisiz ve kaliteli elektrik hizmeti sunmak için tarihi bir yatırım atağı başlattık” tabirlerini kullandı.

FİYAT ARTIŞINA KARŞI İZLENMESİ GEREKEN STRATEJİLER

GÜÇ fiyatlarındaki artışa karşı izlenmesi gereken temel stratejileri Kıvanç Zaimler, söyle sıraladı:

– Yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarının elektrik üretimindeki hissesini arttırmalıyız.

– Gücün üretiminden iletimine, dağıtımından tüketimine kadar her alanda güç verimliliğini öncelik haline getirmeliyiz.

– Uzun vadeli sübvansiyonlardan kaçınmalıyız; çünkü sübvansiyonlar eninde sonunda gecikmeli de olsa tüm vatandaşlara yansıyacaktır.
– Rekabet ortamında güç maliyetleri düşecek ve tüketici yararı oluşacaktır.

– Bütün bunları hayata geçirmek için de ehil insan kaynağımızı ve teknolojiyi en aktif biçimde kullanmalıyız. Etrafımıza de ihtimam göstermeliyiz.

: İlginizi Çekebilir

• Güneş’ten tazminat açıklaması! ‘Bu başla lakin üçkağıtçı bulunabilir…’
  • Ağlattın bizi Eymen! Okulun birinci günü bu satırları yazdı…
  • Dünyanın değiştiği gün! 11 Eylül’ün 20. yılı…