İstanbul’da Sibel Koçan’ın öldürüldüğü gaspın tetikçisi tutuklandı

Samuag

New member
İstanbul Ataşehir’de SAS Holding yöneticilerinden Sibel Koçan’ı geçen Haziran ayında başından vurup ortasında 3 milyon 300 bin lira bulunan çantayla kaçan gaspçılar hakkında yürütülen soruşturmada polis hadisede silah kullanan ve Sibel Koçan’ı öldürdüğünü tespit ettiği Görkem K.(23) şüphelinin izini Kağıthane’de buldu.

Kapısında güvenlik bulunan lüks sitede oturduğu tespit edilen Görkem K.’yı yakalamak için evvelki gece operasyon yapıldı. Operasyonda kaçmaya çalışan Görkem K. ile yanında bulunan arkadaşı E.D. Gasp Ofis Amirliğine bağlı gruplar tarafınca yakalandı.

Şüphelilerle birlikte hadisede kullanıldığı bedellendirilen bir tabanca ele geçirildi.

Emniyetteki süreçlerinin tamamlanmasının akabinde Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen kuşkulu Görkem K. ve E.D. burada savcıya söz verdi.

Savcılık kuşkulu Görkem K’yi “Bir hatası gizlemek yahut öbür bir cürmün kanıtlarını gizlemek ya da yakalamamak hedefiyle öldürme” ve “Silahla kendini tanınmayacak bir hale koyması ve yol kesmek suretiyle konutta iş yerinde yahut eklentilerinde birden çok kişi tarafınca bir arada yağma” hatalarından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk etti.

Savcılık kuşkulu E.D.’nin de “Suçluyu kayırma” cürmünden tutuklama talebiyle hakimliğe sevk etti.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Görkem K.’nin hakimlik sorgusunda üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek “Ben belgede ismi geçen kimseyi tanımıyorum. Olay tarihinde kız arkadaşımla oturup sinema izliyorduk. İkametimden konutuma, evimden ikametime masraf gelirim” dediği ve ön görüşme tutanağındaki beyanlarını baskı altında verdiğini ileri sürerek kabul etmediği öğrenildi.

TUTUKLANDI

Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği hatanın niteliği, güçlü cürüm kuşkusunun varlığını gösteren olguların bulunması, olaya ait görüntü imgeleri, kolluk tutanakları ve şüphelinin çelişkili beyanları üzere konuları dikkate alınarak şüphelinin sevk edildiği hata unsurundan tutuklanarak cezaevine gönderilmesine karar verdi.

ÖTEKİ KUŞKULU HÜR BIRAKILDI

Kuşkulu E.D. de hakimlik sorgusunda Görkem K’nin kuzeni olduğunu, Görkem’in işlediği tez edilen hatası bilmediğini, polise soru sorduğunda polisin kendini darp ettiğini argüman ederek “Benim yakalanan silahlarla alakam yoktur. Kime ilişkin olduğunu bilmiyorum, silahlar sitenin çatı katında yakalanmıştır. Ailem ile bir teması yoktur” diyerek üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söylemiş olduği öğrenildi.

Hakimlik, kuşkulu E.D.’nin tutuklanma talebini reddederek kuşkulu E.D.’nin yurt dışı çıkış yasağı ve imza halindeki isimli denetim önlemleriyle özgür bırakılmasına karar verdi.

Daha evvel, olaya karışan 13 kişi gözaltına alınmış 7’si çıkarıldıkları mahkeme tarafınca tutuklanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Merkezi Ataşehir’de bulunan holdingin yöneticisi Sibel Koçan, sabah şirket çalışanı Aydın Mert’le birlikte bankaya giderek 3.3 milyon lira çekti.

İş insanı, parayı yanındaki çantaya doldurdu. Cipiyle saat 10.00 sıralarında Küçükbakkalköy’deki holding binasına gelen Sibel Koçan’ın yanına, maskeli 3 kişinin bulunduğu bir araba yanaştı.

Arabadaki iki kişi aşağı inerek çantayı almaya çalıştı.

Sibel Koçan elinde tuttuğu çantayı vermemek için direndi.

Aydın Mert de müdahale edince arbede çıktı. Gaspçılardan biri tabancayla Sibel Koçan’ı başından vurdu. Gaspçılar çantayı alarak kaçtı.

Ambulansla hastaneye kaldırılan Sibel Koçan tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti.