İş dünyasından döviz kuru yansısı: İhracat durma noktasına geldi

Professional

New member
Türk Lirası, döviz kuru karşısında erimeye devam ediyor. Dün 13,47 TL ile tarihi doruğunu bakılırsan dolar ve 15 TL düzeyini zorlayan eurodaki artış daha sonrası, TL’de yaşanan bedel kaybına İzmirli Sanayiciden de reaksiyon geldi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, döviz kurundaki artışın ihracatı durduracak boyuta ulaştığını belirterek, “Dövizin ateşini düşürmek için siyasetçiler tahlil üretmeli” daveti yaptı.

“BANKALAR KREDİ VEREMEZ DURUMA GELECEK”

Döviz kurundaki dalgalanmanın toplumun her kesitinde olduğu üzere ihracatçılarda da büyük tedirginlik yarattığını belirten Eskinazi, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:


“Ticari hayat fazlaca gerildi, ihracatçılar olarak fiyat veremiyoruz. Mal alamaz noktaya geldik. Üretim ve ihracat durmak üzere. Türk iktisadında hammadde, güç, lojistik başta olmak üzere bir fazlaca girdi dövize endeksli. Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir şey değil. Bu dalgalanma hem işletmelerimize tıpkı vakitte ekonomimize büyük yaralar açar. İşletmelerimizin öz sermayeleri eridi. Kahin olmaya gerek yok bundan daha sonraki basamakta bankalar kredi veremez noktaya gelecek. Gelinen nokta, iş dünyasının tahlil bulabileceği noktayı fazlacatan geçti. Acil tedbir alınmalı. Siyasetçiler birlikte tahlil üretmeli.”


“MERKEZ BANKASI ATEŞİN ÜSTÜNDEKİ KÜLÜ KALDIRDI”

Türkiye’nin ihracatla büyüme modelini seçtiğine dikkati çeken Eskinazi, açıklamasını şöyleki sürdürdü:

“Türkiye’ye son 1 yıllık periyotta 216 milyar dolar döviz kazandırdık. Önümüzdeki 5 yıllık devirde ihracatımızı 300 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahibiz. Kamuoyunda, döviz kurlarının TL karşısında kıymet kazanmasından ihracatçıların memnun olduğu ile ilgili bir yanlış algı var. Biz, Türkiye’nin bir kesimiyiz, Türkiye’nin eli kanarsa bizim de kanar. Merkez Bankası’nın art geriye aldığı faiz indirimi kararları, ateşin üstündeki külü kaldırdı. Acil soğutma tedbirleri alınmalı, dövizin ateşi söndürülmeli.