İktisada ait 4 unsurluk yasa teklifi kabul edildi

Professional

New member
TBMM Plan ve Bütçe Kurulu, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz Başkanlığı’nda toplandı. Komite, ye alaka düzenlemeler içeren Vergi Adabı Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu’nda değişiklik önbakılırsan 4 unsurluk yasa teklifini görüştü. Komitede CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, teklifin getirilme biçimini eleştirerek, Anayasa’ya terslik içerdiğini söylemiş oldu. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da, “Anayasa’ya alışılmamış olduğunu sav ettiğimiz dolar garantili faiz uygulamasının genişletilmesini öneriyor bu düzenleme” dedi.


YETERLİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli de, teklifin getirilme formuna itiraz ederek, “Efendim, bu şirketlerin faiz gelirlerinin vergiden muaf tutulmasıyla ilgili kanun teklifini yanlışsız bulmadığımızı evvela söz etmek istiyorum” diye konuştu. Kurul Lideri Cevdet Yılmaz da teklife yönelik itirazlara karşılık vererek, gerek içtüzük, gerekse Anayasa’ya muhalif bir durum olmadığını söz etti.

‘BİRTAKIM İSTİSNALAR GETİRİYORUZ’

Teklifte birinci imza sahibi olan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, düzenlemenin detaylarını paylaşarak, “4 unsurdan oluşan teklifimizde Vergi Yöntem Kanunu’nda yaptığımız bir düzenlemeyle enflasyon düzeltmesi uygulamasını 31 Aralık 2023 tarihine kadar erteliyoruz. Kurumlar Vergisi Kanunu’nda yaptığımız düzenlemeyle de finansal istikrarın desteklenmesi ve Türk lirası mevduat ile katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi emeliyle kurumlara aşikâr kurallar dahilinde birtakım istisnalar getiriyoruz” dedi. Yapılan konuşmaların akabinde, yasa teklifi görüşülerek kabul edildi.