İkinci Dünya Savaşı’nda Yaşanan, Tarihin En Trajik Evcil Hayvan Katliamı…

A

admin

Guest
İkinci Dünya Savaşı’nda Yaşanan, Tarihin En Trajik Evcil Hayvan Katliamı…
İkinci Dünya Savaşı‘nın başlangıcında, çabucak hemen tek bir kurşun bile atılmadan evvel, İngilizlerin yüz binlerce evcil hayvanı öldürmeye koyulduğunu biliyor musunuz? Bu olayın arkasında, son derece üzücü bir öykü yatıyor…

İngiliz evcil hayvan katliamı, İkinci Dünya Savaşı’nın garip trajedilerinden biri. Lakin akabinde gelen tüm insan yıkımı içinde kaybolan bir dipnot olarak kalmaya mahkum oldu. 1939’da İngiliz hükümeti, savaş başladığında evcil hayvanlara ne olması gerektiğine karar vermek için Ulusal Hava Saldırısı Tedbirleri Hayvanlar Komitesi’ni kurdu. Dehşetin sebebi, hükümet yiyecekleri paylaştırmaya zorlandığında, insanların yiyeceklerini evcil hayvanlarıyla paylaşacağı ve bunun açlığa niye olabileceği savıydı. Ya da onları aç bırakmak zorunda kalarak vefatlarına niye olacakları ön görülmüştü.

Bu seçeneklerin hiç birinin ülkü tahlil olmadığına inandılar ve bir daha sonraki en uygun şeye karar verdiler: İnsanları sağlıklı evcil hayvanlarını çabukla yok etmeye teşvik etmek.

Halka dağıtılan bir broşürde, evcil hayvanı olan her insanın onları kırsal alana bırakmayı düşünmeleri ya da başlarına bir şey gelirse hayvanlara bakacak birinin belirlenmesi isteniyordu. Şayet bunları yapamayacaklarsa da, evcil hayvanları yok etmelerini önerdiler.

İleti, evvela evcil hayvanlar için yeni bir yuva aramaları gerektiğini açıkça vurgulasa da, bildirinin karşısında “evcil hayvanların insancıl imhası için standart araç” etiketli bir cıvata tabancası reklamının olması son derece enteresan bir ayrıntı olmuştu.

Savaş ilan edildiğinde, birfazlaca evcil hayvan sahibinin evcil hayvanlarını yok ettiği biliniyor. Hasta Hayvanlar için Halk Dispanseri’nin kurucusu, bu biçimde için “Bu mutsuz bakılırsavi yerine getirmek için çağrılan teknik bakılırsavlilerimiz o günlerin trajedisini asla unutmayacak” demişti.

Bir hafta ortasında, Londra’nın evcil hayvanlarının dörtte biri olan 400.000’den çok köpek ve kedi öldürüldü. Bir hayvan barınağının önündeki kuyruklar yarım mil uzunluğa ulaştı, hayvanlarını yok etmek için bekleyen beşerlerle doldu ve krematoryumlar, karartma niçiniyle geceleri çalışamadıkları için cesetlerle doldu. Uygun mezarlıklar tükendiğinde, bir çayırın altına yarım milyon evcil hayvan gömüldü. Toplamda 750.000’den çok evcil hayvan öldürüldü.

Beşerler o devirde yanlışsız şeyi yaptıklarını düşündüler. Fakat bugün bakıldığında, yapılanın gerçek bir katliam olduğunu görmek kolay olsa gerek.

her neyse ki evcil hayvanı için bu öneriyi dikkate almayanlar da vardı. Bu çılgınlıktan kurtulan hayvanlar, sıklıkla savaşın sonuna kadar hayatta kaldılar.