İflas eden Yörsan’ın yeni sahibi Matlı Holding oldu

Professional

New member
Türkiye’nin beyaz et ve yumurta dalında önde gelen firmalarından Keskinoğlu’nun yüzde 20’sini alarak isminden kelam ettiren Matlı Holding, besin şirketlerinden Yörsan’ı da bünyesine dahil etti.

Bursa’da iş adamı Ömer Matlı tarafınca kurulan Matlı Holding, 6 aydır satış süreci devam eden Yörsan firmasını satın aldı.

Susurluk İcra İflas Dairesi tarafınca yapılan açık arttırmada en yüksek fiyatı veren Matlı Holding, Yörsan firmasının yeni sahibi oldu.


Balıkesir’de 2019 yılında kayyum atanan ve hakkında iflas davası görülen Yörsan’ın iflasına karar verilmesinin akabinde yeni gelişme yaşanmıştı. Balıkesir’in en büyük süt ve süt eserleri fabrikalarından olan Yörsan icradan satışa çıkarıldı. O açık arttırmayı da bugün Matlı Holding kazandı.


Yörsan, 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir şirket tarafınca satın alındıktan daha sonra, 2018 yılında B.A.E şirketi Türkiye’deki fonlarını ABD’li bir şirkete sattı. Şirket akabinde yaşadığı ekonomik meselelerden dolayı konkordato ilan etti. 2019 yılında da kayyum atandı. 10 Temmuz 2020 tarihinde Yörsan’ın iflas talebi Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kabul edildi. Susurluk İcra İflas Dairesinin 2020/1 sayılı İflas sonucuna istinaden bugün satışa çıkarıldı.


Yörsan, 1964 yılında Yörükler Besin Limited Şirketi ismiyle kuruldu. Şirket, 1979 yılında Susurluk’ta bir mandıranın alımıyla birlikte 1984’te inşa edilen fabrikasının faaliyete başlamasıyla Yörsan A.Ş ismini aldı. 1985 yılında şirket, pastörize süt üretimine ve kültür peynirciliğine başlandı. Yüzlerce bireye istihdam sağladı. Binlerce üreticinin de sütlerini satın alarak Balıkesir yöresinde çiftçiye katkı sağlıyordu. Yüklü olarak süt, peynir, ayran, tereyağı, kaymak ve krema olmak üzere süt mamüllerini ABD, Japonya, KKTC ve Orta Doğu ülkeleri de dahil olmak üzere 20’den çok ülkeye ihracat yapıyordu.