IBM’in kilit noktası Yücealp’e emanet

Professional

New member
Son 5 yıldır IBM’in Türkiye İnsan Kaynakları departmanını yönetim eden Pınar Yücealp yeni nazaranvi için Dubai’ye uçtu. Pınar Yücealp, Hacettepe İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü bitirip Bilkent Üniversitesi’ne akademisyen olarak girdi. 5 yıllık bu misyonun akabinde, kurumsal hayata geçmek için kent değiştirip İstanbul’a taşındı. 20 yılı aşkın müddettir, insan kaynakları ve yetişkin eğitimi konusunda farklı şirketlerde uzmanlaştı. DHL Ekspres, MCT Danışmanlık, Groupama ve Zurich Sigorta üzere yabancı şirketler çeşitli üst seviye vazifelerde bulundu. Son 5 yıldır da IBM’de Türkiye İnsan Kaynakları departmanını yönetti. Pınar Yücealp’in son nazaranvi, nüfusunun yüzde 80’i yabancılardan oluşan Dubai’de, IBM’in Ortadoğu ve Afrika Bölgesinden Sorumlu İnsan Kaynakları liderliği oldu.

BABAMIN DEDİĞİNİ YAPTIM

Muvaffakiyet hikayesini Hürriyet’le paylaşan Pınar Yücealp, Ankara’da bankacı bir anne ve babanın üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Pınar Yücealp, 15 yıl evvel kaybettiği babası Özer Yücealp’in ömrüne nasıl taraf verdiğini şu biçimde anlattı: “Erkek kardeşim daha 15’ine geldiğinde babamın otomobilini kaçırmaya başladı. Benim hiç bu biçimde hevesim yoktu. 18 yaşıma gelince babam kolumdan tutup, “Hadi ehliyet alacağız. Otomobil kullanmayı ben öğreteceğim sana. ömrün boyunca hiç bir vakit kimsenin seni bir yerden bir yere götürmesine muhtaç olmayacaksın. Ne bana, ne kocana ne de öteki birine. Üniversiteyi de okuyup kendi ayakların üzerinde duracaksın’ dedi. Yalnızca otomobil kullanmayı değil daha anaokulunda İngilizce konuşmayı, salon masasını duvara dayayıp meskende tenis oynamayı, bisiklete binmeyi de babamdan öğrendim. Babaannem Bezmiye Yücealp Cumhuriyet’in birinci bayan öğretmenlerinden bir tanesiydi. İzmir’de o senelerda okula bisikletle sarfiyat gelirdi. Babam beni yetiştirirken kendi annesini örnek aldığını söylerdi. Babam da sıkıntı periyotlardan geçmiş. 1970–1980’li senelerda uzman olarak başladığı Öğretmenler Bankası’nda genel müdür yardımcılığına ulaşmış. Gelişimi, değişmeyi, öğrenmeyi, öğrendiklerini öğretmeyi, yurtdışına çıkmamı epeyce isterdi. Artık seyahat için değil, çalışmak için çıktım yurtdışına.”

Z JENERASYONUNDAN BİLAKİS MENTORLUK

Pınar Yücealp, ‘Z kuşağıyla’ olan münasebetini de anlattı: “Hep tıpkı işi yapmaya çalışırsan, bir gün robotlar işini elinden alır. Gelecekte, insanın kıymet yaratacağı meslekler ayakta kalacak. Z jenerasyonundan bahsediyoruz. Biz işe alıyoruz artık onları. Bu çocuklar dijital dünyaya doğmuş. Doğdukları andan itibaren süratle gelişen teknolojinin kucağındalar. Bu insanları iş ömrüne çekmek, onlardan bilakis mentorluk alıp, onları kullanmak, onlardan yaralanmak da epey kritik.”