Geleceğin hekimlerine Sabancı’dan takviye

Professional

New member
Proje bünyesinde 65 vilayetten 698 öğrenci, 559’u Sabancı Topluluğu’ndan, 67’si ise topluluk haricinden olmak üzere toplam 626 mentor ile eşleştirilirken toplam 30 farklı online aktiflik gerçekleştirildi. Hususla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Pandemi sırasında biz en başından beri daima şunu demiştik: Cephede savaşanlara dayanak olacağız. Cephede kimler savaşıyor; sıhhat çalışanları… Sıhhat çalışanlarımız hastanelerde bu kadar fazla vakit geçirirken onların evlatları sıkıntı durumdalar, ailelerinden uzaklar. Ailelerini bakılırsamiyorlar ve bilhassa 11-12. Sınıftaki çocuklar epeyce önemli gerilimli bir müddetçten geçiyorlar. bu biçimde bir periyotta anneleri, babaları, kardeşleri yokken biz bu imtihan hazırlık süreçlerinde onlara takviye olmak için YarınBizim projemizi başlattık. Proje çığ üzere büyüyor. Sabancı Üniversitesi, Sabancı Vakfı, Topluluk şirketlerimiz, herkes bu işe kaynaklarını seferber etti. Bu projeye özel olarak hayata geçirdiğimiz portalımızın büyüme suratını artık denetim edemiyoruz. Sabancı Üniversitesi mezunları bu işe geldi. Onlar şu anda katkıda bulunuyorlar, üniversite tüm alt yapısını açtı, vakıf alt yapısını açtı. Aksigorta, Brisa, Akbank herkes buraya dayanak olabilmek için inanılmaz bir iş yapıyor” dedi.

TÜM ÖĞRENCİLERE AÇABİLİRİZ

Kendisinin de Darüşşafaka’dan bir mentisi olduğunu söyleyen Alper, “Onunla üçüncü görüşmemi yaptım. Onun gözündeki pırıltıyı görüyorum. Üçüncü, dördüncü görüşmelerde bu çocukların dünya görüşlerinin değiştiğini, hayata artık daha umutla ve daha farklı bakıyor olduklarını görmeleri beni sahiden keyifli ediyor. her insanın birbirini eleştirdiği bir devirde, gençlerimiz için, geleceğimiz için bu biçimde bir iş birliği içerisinde olmak memnunluk verici” tabirlerini kullandı. Öğrencilerinin büyük kısmının tıp okumak üzere bir hayali olduğunu da kelamlarına ekleyen Cenk Alper şöyleki devam etti: “Proje iştirakçilerimizin yüzde 25’i tabip olmak istiyor. İnşallah 10 sene daha sonra onlara tedaviye gideceğiz. Mühendis olacaklar, yazılımcı olacaklar… Bu iki yıllık bir program lakin muhtemelen daha da devam edecek. En sıradani, Türkiye’de üniversite imtihanına hazırlanan tüm öğrencilere burayı açarız, onlar da bu projeden faydalanırlar.”

‘YÖNETİCİLERE MEYDAN OKUYORLAR’

Sabancı Topluluğu bünyesinde hayata geçirdikleri başka bir projenin de bilgilerinı açıklayan Cenk Alper, “X-Challengers ismini verdiğimiz projeyle Sabancı Topluluğu’ndaki her küme başkanlığımızdan 6-7 arkadaşımızı seçtik. Bu arkadaşlarımızın azamî yaşı 27. Bu arkadaşlarımızı 1.5 aylık bir müddetyle işlerinden büsbütün aldık. Şu anda arkadaşlarımız şirketlerinde çalışmıyorlar. Bir danışman idaresinde, biz Sabancı Holding yöneticileri olarak şirketimizin beş yıllık planını hazırlarken, bize paralel olarak, hiç bir hudut hudut tanımadan küme başkanlıklarına beş yıllık birer plan hazırlıyorlar. Ve şu anda iki küme birbirini görmüyor. Bir manada bizim planımıza meydan okuyorlar” diye konuştu.