Gaziantep’te depoda çıkan yangın 6 saat daha sonra denetim altına alındı

Samuag

New member
Gaziantep’in Merkez Şahinbey ilçesi Sarısalkım Mahallesi’ndeki tekne üretiminde kullanılan materyallerin bulunduğu depoda, çabucak hemen bilinmeyen niçinle yangın çıktı.

İhbar üzerine, bölgeye itfaiye grupları sevk edildi.

Yangına grupların müdahalesi sürerken, depodan vakit zaman patlama sesi duyuldu.

Bölgede bulunan birtakım konutlar önlem gayeli boşaltıldı.

“ÇEVRE İÇİN RASTGELE BİR SORUN KALMADI”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Lideri Cafer Yılmaz, yangına birinci anından itibaren takımların müdahale ettiğini söylemiş oldu.

Kelam konusu yerin, tekne imal gereçlerinin bulunduğu depo, tamir ve üretim yapılan tesisten oluşan yaklaşık 10 dönümlük bir alandan oluştuğunu anlatan Yılmaz, “Yangının etraftaki konutlara sıçramaması için çalışmalar yapıldı. Yangın yalnızca tesiste devam ediyor. Etraf için rastgele bir sorun kalmadı. Takımlarımızın kısa vakitte yangını denetim altına almasını bekliyoruz” dedi.

Yılmaz, yangına 15 araç ve 20 çalışanla müdahalenin devam ettiğini kaydetti.

Gaziantep Valisi Davut Gül, yazılı açıklamasında, hurda materyallerin yanması kararı devam eden yangının denetim altında olduğunu bildirdi.

olayda rastgele bir can kaybının olmadığını belirten Gül, “Yangının etrafa sıçrama ihtimali, itfaiye tarafınca önlenmiştir. Yangın uzun sürebilir. Ağır duman niçiniyle her insanın dikkatli olmasını istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin ise kente geçmiş olsun dileklerini ileterek, can kaybının olmamasının, kendilerini sevindirdiğini belirtti.

Ağır dumanın fiber gereçten kaynaklandığını aktaran Şahin, “Hamdolsun sorun yok. Yarım saate kadar dumanın azalmasını, 1 saate kadar da yangının büsbütün denetim altına alınmasını bekliyoruz. Teknik bilgiler bunu gösteriyor. Herkese geçmiş olsun.” diye konuştu.

Deponun etrafındaki duvarı yıkarak müdahalesini sürdüren takımlar, yaklaşık 6 saat süren çalışmanın akabinde yangını denetim altına aldı.

Yer yer çıkan küçük çaplı alevleri kısa müddette söndüren takımların soğutma çalışması devam ediyor.

Depodaki gemi imalinde kullanılan gereçlerin kullanılamaz hale geldiği görüldü.