‘Gaziantep için birlik olduk’

Professional

New member
Hürriyet Gazetesi’nin Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sanko Holding, Mahmood Coffee ve Sasu sponsorluğunda düzenlediği ‘Gaziantep İktisat Zirvesi’ dün ağır iştirakle gerçekleştirildi. Tepeye Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli katıldı. Tepe kapsamında Hürriyet Gazetesi muharriri Noyan Doğan moderatörlüğünde bir de panel düzenlendi. Panelde, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Lideri Fikret Kileci, Gaziantep Sanayi Odası Lideri Adnan Ünverdi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkök, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Genel Lideri Nilüfer Çevikel ve Hürriyet Gazetesi İktisat Müdürü Sefer Levent konuşmacı olarak yer aldı.

İHRACATTA BEŞİNCİ KENT

Tepe, Hürrriyet Gazetesi Çukurova Bölge Temsilcisi Erdal Fernergiz’in açılış konuşması ile başladı. Fernergiz, konuşmasında yatırımları, ihracatları ve sağladığı istihdam ile Gaziantep’in ülke iktisadına kattığı pahası anlattı. Erdal Fernergiz, “Gaziantep İktisat Zirvesi’ne hepiniz beğenilen geldiniz, Sizleri üretim, istihdam ve ihracattaki muvaffakiyetleri ile ülkemizin gözbebeği vilayetlerinden birisi olan Gaziantep’te ağırlamaktan büyük bir memnunluk duyuyoruz.


Gaziantep Türkiye’nin gözbebeğidir. Zira, Türkiye’nin en büyük 1000 firması içinde Gaziantep’ten 67 firma yer almaktadır. Gaziantep, Türkiye’nin en çok ihracat yapan 5. kentidir. Gaziantep 5 Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye’nin en büyük OSB’sine sahiptir. Yalnızca OSB’de yaklaşık 240 bin kişi istihdam edilmektedir. Sanayi çeşitliliğine sahip olan Gaziantep, pandemi periyodunda epey başarılı bir imtihan vermiştir. Pandemi periyodunda Gaziantep endüstrisinin çarkları dönmeye devam etmiş, Gaziantep’teki firmalar başta besin, hijyen ve teknik dokumacılık eserleri olmak üzere dünyanın muhtaçlık duyduğu eserleri üreterek tedarik zincirinin kesintiye uğramamasını sağlamışlardır” dedi.


ORTAK AKIL İLE HAREKET

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak ise Gaziantep’in epey istikametli bir kent olduğundan bahsederek, “Gaziantep kültür, turizm, tarım ve sanayi kentidir. Gaziantep 5 Organize Sanayi Bölgesi, 200 binden çok çalışanı ve 100’den çok ülkeye ihracatı ile kıymetli bir kenttir. Gaziantep liman kenti değil, teşviklerden de az yararlanıyor fakat gözü pek sanayicilerimiz, iş insanlarımız var ve bence en değerlisi de ortak akıla inanıyor olmamız. Bahis Gaziantep olduğunda bakanımızla, valimizle, oda liderlerimizle, üniversitelerimizle, STK’larımızla tek yumruk olmayı başarabiliyoruz. Büyükşehir belediyesi olarak kentinizin daha memnun, inançlı, huzurlu olması İçin çalışmalar yapmakta ticaretimizin ve endüstrimizin gelişmesi için de çalışıyoruz” dedi.


İNANÇLI KENT GAZİANTEP

Vali Davut Gül de, “Gaziantep bir arada iş yapma külçeşidinin yüksek olduğu bir kent. Meslek Liselerimiz ve üniversitelerimiz başta olmak üzere eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Gaziantep her periyot bakanı olmuş ve onun liderliğinde yürümüştür. Gaziantep buradaki müteşebbislerin âlâ ki buraya yatırım yapmışız dediği bir kenttir. Gaziantep’in inançlı kent olmasında 7’den 70’e tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Güzel örnekler kıymetli düzgün örnekleri göstermek daha da değerli. Panelimiz güzel uğurlu eylesin olsun” diye konuştu.


Soldan sağa: Sefer Levent, Yıldız Özkök, Fikret Kileci, Noyan Doğan, Adnan Ünverdi, Nilüfer ÇevikelHürriyet’in düzenlediği ‘Ekonomi Zirvesi’, ağır bir iştirakle gerçekleştirildi. Tepe daha sonrası konuşmacılara plaket verildi.

PANELDE LOJİSTİK KONUSU VE GÜÇ MALİYETLERİ ELE ALINDI

‘KARAYOLU DIŞINDA ALTERNATİFLERE YOĞUNLAŞMALIYIZ’


Hürriyet Gazetesi iktisat müellifi Noyan Doğan moderatörlüğünde gerçekleştirilen tepede de kıymetli mevzular ele alındı. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Lideri Fikret Kileci, eylül ayı bölge ihracatına ait sayıları kamuoyuyla paylaştıklarını söz edip, “Geride bıraktığımız ayda Güneydoğu Anadolu Bölgesi yeni bir rekora imza attı. Bölge, bundan evvelki yılın eylül ayına göre ihracatını yüzde 23 arttırarak 1 milyar 99 milyon 879 bin dolarla tüm vakit içinderın en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. Güneydoğu’nun lokomotif kenti Gaziantep için ise yüzde 22’lik artış ile 927 milyon 947 bin dolarlık ihracat kayda alınırken, kent tüm vakit içinderın en yüksek aylık ihracatına imza attı. Bölgemiz ve Gaziantep tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. İhracatçılarımızı yürekten tebrik ediyorum, bu gurur verici tablo için her birine şükranlarımı sunuyorum. Düşüncelerimizden biri orta eleman eksikliği. Lojistik konusunda kara yolu haricindeki alternatiflere yoğunlaşmalıyız. Bu hayli değerli. Sanayi envanterimizi önemli manada çıkarmamız” diye konuştu.

‘SEKTÖREL TEŞVİK OLMALI’

Gaziantep Sanayi Odası Lideri Adnan Ünverdi, en büyük kahırlarından birinin orta eleman olduğunu söz ederek, meslek edinme kurslarının değerli olduğunu ama bunu bilhassa ailelere güzel anlatmak gerektiğini vurguladı. Ünverdi, “Ülkemizin çıkışı kendi gençlerimizi eğitmekle olacak. Mesleksel eğitim merkezi yanlışsız tercih lakin ailelere anlatmamız lazım. Endüstride bu gençlere gereksinimimiz var. Diploma çalışmaz, işi bilmek lazım. Teori ile pratiği bir ortaya getirmemiz gerek. 11 Ar-Ge merkezi Gaziantep’e yakışmıyor sayıyı arttırmalıyız. Gaziantep’te bölümlere özel teşvikler verilmesi lazım. Her şeyi devletten de beklememek gerek. Kadınlarımızla kolkola gitmeliyiz. Bir hanenin olağan geçirebilmesi için iki kişinin çalışması gerekiyor. Bayan Teşebbüsçüler kurslarımız dolu ve harikulade muvaffakiyet kıssaları çıkıyor. Teşvik yok, kamu yatırımları yok buna karşın rekorlar var. Bu özel kesimin gücü ve ortak akıl ile hareket ediyoruz” biçiminde konuştu.

GÜÇ KONUSU EN BÜYÜK RİSK

Hürriyet Gazetesi İktisat Müdürü Sefer Levent de, gelecekte en büyük riskin güç olduğuna dikkat çekip, “Bugün dünyada güç konusunda büyük bir tasa yaşanıyor. Güç meblağlarının yükselmesi sanayicileri de yakından ilgilendiriyor. Yaşanan koronavirüs süreci güç meblağlarının yükselmesinin en değerli niçinleri içinde. Yaklaşık 2 yıldır devam eden bu süreç pek hayli şeyin değişmesine niye oldu. Evvel üretim durdu, daha sonrasında iktisatların birbiri gerisine açılmasıyla güce olan gereksinim da arttı. 2021’de kömür meblağları yükseldi. Çin, tüm elektrik üretimini doğalgaza çekti ve tabana vuran doğalgaz meblağları iki katına çıktı. Tüm bunlar değerlendirildiğinde tüm dünya için en büyük riskler içinde gücün ve güç meblağlarının yer aldığını söyleyebiliriz” dedi.

GÜÇ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Genel Lideri Nilüfer Çevikel de, orta eleman konusunda Bursa olarak uzun yıllardır çalışmaları olduğunu ve bölgede model fabrika olduğunu söyleyip, “Bizim gençlerimizde düzgün bir bakış olmuyor. Z nesli iş seçiyor ve saati muhakkak iş istiyor ve meslek edinmek istemiyorlar. kimi bazı Suriyelileri niçin çalıştırıyoruz diye soruyorlar lakin biroldukca hususta bizi götüren onlar. Ucuz oldukları İçin değil nitelikli oldukları için çalıştırıyoruz. Evvel meslek edinmemiz gerekiyor. Meslekte uzmanlaşmak başarılı olmamız demektir. Güç maliyetleri ocak ayından beri yüzde 65 arttı ve düşürülmeli” diye konuştu.

AR-GE MERKEZLERİ KIYMET TAŞIYOR

Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkök ise değişen teknolojinin gelişmesinin maliyeti kıymetli derecede düşürdüğünü, verimliliği arttırdığını ve bu hususta AR-GE merkezlerinin epey değerli olduğuna değindi. Özkök,”Sanayide teşvik artması, verginin düşürülmesi kıymetli. Türkiye’de 1250 AR-GE merkezinin 11’i burada ve Gaziantep İçin bu sayı epey az fazlalaşması lazım. Ayrıyeten 8 Teknokent var bu sayıda fazlaca az. Motivasyon kalkınmanın itici gücüdür ve bu manada da süratle gelişen teknolojinin gelişmesi değerli. Üniversite-Sanayi daima iç içe olmalı ve biz Üniversite olarak buna hayli değer veriyoruz” halinde konuştu.