“Gaslighting”: Terim ne anlama geliyor?

Emel

Global Mod
Global Mod
Bu bir tür duygusal şiddet ve psikolojik manipülasyondur. Onları nasıl tanırsınız ve ne kadar tehlikeli hale gelebilirler?

Özel bir şiddet biçimidir. İnce, okunması kolay değil ve çoğunlukla sözlü. Başka bir bağlamda zararsız görünen cümleler tehlikeli hale gelebilir: “Abartıyorsun. ?” Gaslighting ile ilgili.

İngilizce deyim “birini gazla aydınlatmak”, psikolojik manipülasyon yoluyla birini deli etmek anlamına gelir. Çift ilişkilerinde eşleri tarafından manipüle edilen, kontrol edilen ve hükmedilen kadınlar sıklıkla etkilenir.

Terimin kökeni Patrick Hamilton’ın gerilim filmi “Gas Light” a kadar götürülmelidir. İçinde bir adam, gaz lambalarının takılmasıyla ilgili yalanlarıyla o kadar ileri gider ki, bir kadın delirdiğini düşünür. Ve Paula Hawkins’in çok satan romanı “Trendeki Kız” (Almanca: “Trendeki Kız”) bu psikolojik manipülasyon biçimini işler ve tehlikelerini gösterir: Kahraman Rachel’ın eski kocası onunla yıllarca konuşur. deli ve alkolik ol – ta ki ona inandığı için kendinden vazgeçene kadar.

Gaslighting’i böyle tanırsınız

Kitaplarda ve filmlerde duygusal şiddet ne kadar açık bir şekilde tasvir edilse de, günlük yaşamda oldukça nadirdir. Bununla birlikte, kişinin manipülatif davranışı tanıyabileceği işaretler vardır. Gaslighting, narsisizm veya borderline kişilik bozukluğu gibi bir akıl hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Ek olarak, Amerikalı ilişki ve iletişim yazarı Preston Ni, Gaslighter’ları Başarılı Bir Şekilde Yönetme ve Psikolojik Zorbalığı Durdurma adlı kitabında, birinin gaslighting yaptığına dair yedi işaret üzerinde çalıştı:

• yalanlar ve gerçekler
  • Tekrarlanan parmakla işaretleme
  • hızlı yükseltme
  • Kalıcı manipülasyon
  • duygusal bağımlılık
  • yanlış pozitiflik
  • hakimiyet ve kontrol
Gaslighting için yaygın durumlar nelerdir?

Gaslighter’lar kurbanları hakkında yalanlar yayıyorlar, özellikle de odada başkalarıyla birlikteyken. Bu da mağdurların samimiyetsiz olduğu ve kendileri hakkında kasten yanlış bilgi verdiği izlenimini yaratıyor. Ayrıca failler, asılsız ifadelerini o kadar sık tekrarlar ki, diğer kişi kendi pozisyonunun doğruluğundan şüphe eder.

Gaslighting kullanan kişiler, bilinçli ya da bilinçsiz olarak bir hata yaptıklarının farkında olsalar bile, duygusal tepki verirler ya da kışkırtır ve suçu karşısındaki kişiye yüklerler. Sonuç olarak durum hızla tırmanıyor.

Duygularla yanlış bir oyun

Romantik ilişkilerde, bir psikolojik şiddet biçimi olarak gaslighting genellikle sözde “aşk bombalaması” şeklinde gerçekleşir. Bu, eşlerin önce sevgi yağmuruna tutulduğu ve ardından sevginin geri çekilmesiyle cezalandırıldığı anlamına gelir. Olumlu ve olumsuz duyguların birbirini takip etmesi nedeniyle duygusal olarak bağımlı hale geldikleri için suçu daha sonra kabul ederler. Bu genellikle “toksik bir ilişki” olarak adlandırılır.

Ancak gaslighting, romantik ilişkilerden uzakta, örneğin iş yerinde de kullanılır. Mağdurlar, kendi güç konumlarını güçlendirmek ve kontrol sağlamak için genellikle olumsuz davranmaya veya hata yapmaya ikna edilir – gaslighter “yardım” sağlar, sorumlu kişinin yanındaymış gibi davranır ve iddia edilen hatayı düzeltir.

Bu, kontrol edilen kişinin, “Her şey yoluna girecek, sana yardım etmek için orada olacağım” gibi ifadelerle sahte bir şefkat duygusu ve yanlış pozitiflik yoluyla yalnızca duygusal olarak bağımlı hale gelmesine yol açmaz. Ama aynı zamanda huzursuz olur ve korkar. Gaslighting deneyimi yaşayan insanlar, genellikle arkadaşları veya tanıdıkları onun suiistimali ile karşı karşıya kaldıklarında manipülatörü savunurlar. Sosyal izolasyon daha sonra bir sonuç olabilir.

imago199794750
imago199794750

yardım telefonu (Kaynak: imago-images.de aracılığıyla Ingo Otto)
Burada yardım bulun

“Kadına yönelik şiddet” yardım hattına şu adresten ulaşılabilir: 08000-116 016. “Erkeklere yönelik şiddet” yardım hattı 0800-1239900. Weißer Ring eV’nin bir mağdur yardım hattı, çevrimiçi teklifleri ve kişisel tavsiye bilgileri vardır ve bunları şu adreste bulabilirsiniz: weisser-ring.de.

kendini nasıl savunursun

Özgüveni bulmak, duygusal bağımlılıktan kurtulmanın en önemli adımıdır. Etkilenenler kendilerinin algıladıklarına güvenebilirler. Başka hiç kimse nasıl hissetmeleri gerektiğini dikte edemez. Aynı zamanda, gaslighter’ın açıklamalarının ve davranışlarının kendi algısının aksine doğruluğu konusunda şüpheler varsa, bunu arkadaşlarla ve tanıdıklarla konuşmak ve dışarıdan bir bakış açısı elde etmek de yardımcı olur. Destekleyici bir sosyal çevre veya bir terapist kişinin manipülatif ilişkiden kurtulması için önemli destekler olabilir.