Fransa’da polisin kovaladığı 16 yaşındaki çocuk çatışmada öldü

Samuag

New member
Bir duraklama, bir kaçış, çatışma ve ölüm. Onu hatırlatan bir hikaye Nahel bu Fransa’yı haftalarca kızdırdı. Paris banliyösünde yaşayan 16 yaşındaki bir çocuk, motokros bisikletiyle kendisini takip eden polis arabasından kaçarken aldığı ağır yaralanmalar nedeniyle hastanede bu şekilde hayatını kaybetti. Genç, kontrolden kaçınmak için durmadı ve kaçarken arabaya çarptı. Elancourt, Paris’e yaklaşık otuz kilometre uzaklıktaki Yvelines kasabasında başka bir polis arabasıyla. Jandarmanın versiyonu sorumlulukları çocuğun sırtına yüklemektedir: “durmayı reddetmişti”, “bir polis arabası tarafından uzaktan takip ediliyordu”. Ve “kovalamaca sırasında başka bir polis aracıyla çarpıştı.” Çarpışmanın ardından kalp krizi geçiren 16 yaşındaki çocuk, kurtarma ekipleri tarafından hayata döndürülerek hastaneye kaldırılarak hayatını kaybetti.

İki polis gözaltına alındı ve adam öldürme şüphesiyle sorguya çekildi. Polisin dahili soruşturması, çatışmanın “koşullarının belirlenmesini mümkün kılacak”. Bu arada bir polis kaynağının verdiği bilgiye göre, 25 bin nüfuslu bu kasabada olası karışıklıkları önlemek için bir jandarma filosu sevk edildi. Şimdilik Versailles savcılığı tarafından iki soruşturma açıldı: biri “uymayı reddetmek” nedeniyle Yvelines bölge güvenliğine, diğeri ise “sürücü tarafından kasıtsız adam öldürme” suçundan Ulusal Polis Genel Müfettişliğine emanet edildi.

Nahel’in emsali


Geçtiğimiz 27 Haziran’da, on yedi yaşındaki Nahel’in Nanterre’de (hala Paris banliyösünde) sıradan bir sokak kontrolü sırasında polis tarafından öldürülmesi, Fransa’yı ateşe verdi ve ulusal bir trajediye dönüştü.

Fransa, Nanterre’de polis 17 yaşındaki bir çocuğu arabada vurup öldürdü: Sahne yoldan geçen biri tarafından çekildi

Sadece Paris bölgesinde değil, ülke genelinde “Polis öldürüyor” sloganları eşliğinde haftalarca süren çatışmalar ve yürüyüşler.