Fransa’da çok fazla şarap var. Parfüm endüstrisi için onu etanole dönüştürme teşviki geliyor

Samuag

New member
MİLANO – Her yıl İtalya’nın dünyadaki üstünlüğüyle yarışan Fransız şarabı için iki yüz milyon. Ancak dikkatli olun: Bunu dünya çapında tanıtmayın veya ülkenizde öne çıkarmayın. Ama onu yok etmek. Tarım Bakanlığı’nın Alplerin ötesindeki girişimi kakafon gibi görünüyor. Ancak, Fransızların 2022’de sona eren on yılda %32 oranında düşen “kırmızı” tüketimi nedeniyle ezilen sektördeki çiftçilerin yaşadığı gerçeği fotoğraflıyor.

Financial Times, Fransa Tarım Bakanı’nın, sözde acil damıtma işlemini başlatmak için aslında 200 milyon dolarlık yardım sağlayan bir mali destek tedbiri için Avrupa’dan onay aldığını bildirdi. Bu, üretim fazlasının etanolde damıtılmaya gönderilmesi, daha sonra endüstriyel kullanıma yönlendirilmesi ve örneğin parfüm veya hidroalkolik jel haline getirilmesi meselesidir.

En büyük yararlanıcılar Languedoc (Pireneler’den Provence’a kadar uzanan) ve Bordeaux bölgeleri olmalıdır.

Coldiretti’nin yakın zamanda yaptığı bir analize göre Fransa, bu yıl dünyadaki ilk üretici unvanını İtalya’dan geri alacak. Aslında İtalya’daki üzüm hasadının geçen yılki 50 hektolitreden %14 düşerek yaklaşık 43 milyon hektolitreye düşmesi bekleniyor: bağlarımız için savaş sonrası dönemden bu yana en kötü mevsime doğru gidiyoruz. Öte yandan, kuraklık ve küf (nemli sıcakla dönüşümlü yağmurun varlığında gelişen bir parazit) belasından da muzdarip olan, ancak daha az ölçüde etkilenen Fransa’nın, 44-47 milyon hektolitreye çıkması bekleniyor. Son beş yılın seviyeleri. İspanya’ya bronz madalya.

Bizim pazarımız ile Fransız pazarı arasında Alpler lehine çok önemli bir fark var ve bu değerle ilgili: bunu fark etmek için ortalama fiyatı almanız yeterli. Geçtiğimiz yıl Fransızlar için litre başına 8,8 avrodan bahsediyoruz, buna karşılık İtalyan ürünleri için 3,58 avro. Ancak Fransız üreticiler iç tüketimdeki düşüşe uyum sağlamakta zorlanırken, yurt dışından gelen rekabet ve Çin’in ekonomik sıkıntıda yavaşlaması endişe verici.

Tarım Bakanı Marc Fesneau’nun, sektördeki bir şirkete yaptığı ziyaret sırasında fiyatlardaki düşüşe karşı hükümet desteğinin garanti edilmesinin nedeni budur. Bu yıl 3 milyon hektolitre üretim fazlasından korkan tedarik zinciri lobisi, eve 240 milyon hektolitre yardım getirmek için harcamıştı.

Planlanan tek müdahale bu değil. Haziran ayında Tarım Bakanlığı ayrıca Bordeaux bölgesindeki yaklaşık 9.500 hektarlık üzüm bağını söküp araziyi nadasa veya ormana bırakma planlarını finanse etmek için 57 milyon avro vereceğini duyurdu. Guardian’ın hatırladığı kadarıyla şarap üreticilerini zeytin gibi diğer ürünlere geçmeye teşvik etmek için diğer kamu fonları da masada. AB, 2000’li yılların ortalarında fazla cömert davranan ve sektörde aşırı üretime yol açan teşvik politikasını revize etmişti. Bugün tedarik zinciri için tahmin edilen topluluk harcaması bir milyarın biraz üzerindedir.