Fransa, Sirk Hayvanlarının kullanmasını Yasaklayan Yeni Karara İmza Attı!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Fransa, Sirk Hayvanlarının kullanmasını Yasaklayan Yeni Karara İmza Attı!
Kısa bir süre evvel Fransa’da, 2023’ten itibaren canlı sirk şovlarında hayvanların kullanılmasını yasaklayacak değerli bir oylama yapıldı. Bu oylama kararında, sirk şovlarında kullanılan kaplanlar, aslanlar ve ayıların, yasağın yürürlüğe girmesi ile birlikte yasa dışı olarak kabul edilmesine karar verildi.

Republic on the Move (LREM) partisi tarafınca “hayvan hakları çabasında tarihi bir adım” olarak tanımlansa da, kimileri yeni siyaset kapsamında boğa güreşlerine hala müsaade verileceği için yasağın gereğince kapsamlı olmadığını belirtiyor.

Siyaset, şovların iki yıl ortasında durdurulacağını ve sirk hayvanlarının sahipliğinin yedi yıl ortasında yasa dışı hale geleceğini belirtiyor. Muhafaza altına alınan öbür çeşitler içinde yunuslar da var. Vizon çiftlikleri ise çabucak yasaklanıyor.

Yeni yasa uyarınca cezalar da artırılıyor ve hayvanlara makus muamele yapmaktan hatalı bulunan şahıslar 75.000 Avro para cezası ve beş yıla kadar mahpus cezası alabilecek.

Lakin kimileri avcılık ve boğa güreşi üzere kültürel olayların yasaya dahil edilmemesinden şad değil. İnsanları ikiye bölen bu iki husus, ülkenin kimi bölgeleri tarafınca şiddetle savunulurken, kimileri ise yasaklanmasını istiyor.

Almanya’da 2017’de alınan emsal bir sonucun akabinde, ülkenin ünlü Circus Roncalli‘si, 2018 yılında canlı hayvanların yerini alan etkileyici hologramlarla sahneye çıkmıştı.