Fıstık üreticisi fiyat bekliyor

Ethereum

New member
Adana Çiftçiler Birliği Lideri Keyifli Yanlışsız, yer fıstığı üreticilerinin fiyat açıklanmasını beklediğini bildirdi.

100 BİN TONLUK ÜRETİM

Hakikat, hususa ait açıklamasında, Türkiye’de genelde çerezlik olarak tüketilen lakin değerli bir ham yağ kaynağı da olan yer fıstığının, birinci ve ikinci eser olarak daha hayli Karataş ilçesinin kıyı bölümünde ekildiğini ve ekim alanlarının son on yılda 2,5 kat artarak Adana’daki üretimin 100 bin tonu geçtiğini vurguladı.

Geçen yıl hasat vakti üreticiden 12-13 TL içinde satın alınan yerfıstığında, hasadın yaklaştığı ve üretim maliyetlerinin arttığı bu günlerde piyasa fiyatlarının 6-7 TL’ye düşmesinin üreticileri kaygılandırdığını söz eden Yanlışsız, “Hasada yaklaşık bir ay kala depodaki malların fiyatının bu düzeylere gerilemesiyle yeni mahsulün de düşük fiyatla ziyanına satılmaması için tedbir alınması gerekmektedir” dedi.

FİYAT BEKLENTİSİ 14,5 TL

Memnun Gerçek, Çukobirlik ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin fiyat açıklayıp alım yaparak yer fıstığı üreticilerine dayanak olmasını beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ekim alanları her yıl artan yer fıstığı için ileriki senelerda çiftçimizin kara gün dostu Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) de yer fıstığını alım kampanyasına eklemesi çiftçimizin beklentisidir. Toprak sıhhati için düzgün bir münavebe bitkisi olan yer fıstığı ülke iktisadına daha fazla katkı sağlaması hedefiyle kayıt altına alınarak fiyat fark takviyesiyle de desteklenmelidir.”

Tüm yer fıstığı üreticilerine yeni hasat devrinin iyi ve bereketli olması temennisinde bulunan Adana Çiftçiler Birliği Lideri Memnun Hakikat, “Artan üretim maliyetleri ile bu yıl kilo başına 14.50 TL civarında bir fiyat beklentisi içerisinde olan yer fıstığı üreticilerimiz; Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve bölge milletvekillerimizin takviyesi ve ilgisini beklemektedir” dedi.