‘Fabrikalara emekçi arıyoruz’

Professional

New member
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi İdare Konseyi Lideri Tahir Nursaçan, eleman ilanları, aranan eleman gereksinimi ve mesleksel eğitim hususlarında kıymetli açıklamalarda bulundu. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin giriş yollarının kenarlarında, fabrikaların duvarlarında, servis araçlarının üzerinde bir hayli fabrikanın eleman ilanlarının bulunduğunu lisana getiren OSB Lideri Nursaçan, “Hatta fabrika sahipleri gazetelere ya da OSB’deki billboardlara fiyatını ödeyerek eleman ilanları veriyor. Siparişlerini yetiştirmek ve üretimlerini artırmak isteyen endüstriciler aradıkları elemanları bir an evvel bulabilmek için iş arayanlara cazip gelebilecek tabirler de kullanıyorlar. İlanlarda, ‘4 bin TL Maaş’, ‘yılda 2 ikramiye’, ‘sendikal yardımlar’ üzere ibareler de yer alıyor. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde vasıfsız eleman ilanları da bulunuyor lakin sıklıkla kaynakçı, döşemeci, terzi, tornacı, boyacı üzere meslek kümelerinde elemanlar aranıyor” dedi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi İdare Konseyi Lideri Tahir Nursaçan bir taraftan TÜİK tarafınca açıklanan işsizlik sayılarına bir taraftan da endüstriciler tarafınca verilen eleman ilanlarına dikkat çekerek, TÜİK tarafınca en son açıklanan işsizlik dataları ve endüstriciler tarafınca verilen eleman ilanları içinde bir ikilemin bulunduğunu vurguladı.

‘ÇÖZÜM MESLEKSEL EĞİTİMDE’

Bu ikilemin tahlilinin mesleksel eğitim olduğunu tabir eden Tahir Nursaçan kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “TÜİK tarafınca bu ay açıklanan Mart 2021 periyoduna ilişkin işsizlik bilgilerine bakılırsa işsizlik oranımız yüzde 13,1 olarak gerçekleşti. bir daha bu datalara nazaran 15 ve daha üst yaşlarındaki şahıslarda işsiz sayısı Mart ayında bundan evvelki aya nazaran 59 bin artarak 4 milyon 236 bin oldu. Bilhassa genç nüfusumuz içinde işsizlik epeyce değerli bir sorun; fakat bunun yanında Kayseri Organize Sanayi Bölge’mizde bulunan bir epeyce fabrikanın ilanlarla eleman aradığını görüyoruz. Bugün prestijiyle Kayseri OSB’mizde binlerce bireye istihdam sağlanabileceğini söyleyebiliriz. Ancak ne yazık ki, bu etapta önümüze muhtaçlık duyulan meslek branşlarında yaşanan dert geliyor. Haliyle, var olan bu sorunu çözmenin tek yolunun mesleksel eğitim olduğu ortaya çıkıyor.”

Türkiye’deki mesleksel eğitim konusunun yalnızca devletin yaklaşımıyla çözülemeyeceğini, toplumun mesleksel eğitime bakışının da değişmesi gerektiğini vurgulayan Lider Nursaçan, “Ailelerin, gençlerimizin, özetlemek gerekirsesı toplumun tüm fertlerinin meslek liselerine bakış açısını değiştirmesi gerekir. Düz liseler ve akabinde sözel yüklü üniversitelerden mezun ettiğimiz milyonlarca gencimizin işsiz kalması ve bunun gerilimiyle yaşamasının sorumluları içinde ne yazık ki toplumun tüm fertleri var” diye konuştu.