“Enerji arz güvenliği üretim kadar önemli”

Ethereum

New member
NTV’de Yeni Enerji programında, Zehra Küçük’ün sorularını yanıtlayan Karaçay, güç kesimindeki son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Karaçay, yenilenebilir gücün yeşil dönüşümdeki yerini vurgularken yeşil hidrojenin niye umut olacağını ve bu alanda Türkiye’nin potansiyelini anlattı:

“Rusya–Ukrayna savaşı, güç arzı güvenliğinin altını çiziyor. Bir ülkeye bağımlıysanız, gazı kesiyorum dediği anda çaresiz kalabilirsiniz. Bu niçinle bir yndn alternatif güç kaynaklarına yönelmek bir yandan da yenilenebilir güç üretimini arttırmak temel maksada dönüştü. Tümü, yeşil hidrojen üretiminde buluşan bir müddetç yaşıyoruz.

Güneşten, rüzgardan elektrik elde ediliyor. daha sonra bu elektriği suyu ayrıştırarak, elektrolize ederek yeşil hidrojen üretiliyor.

Bu hem elektriği depolamaya yarıyor, birebir vakitte yakıt olarak kullanılabiliyor.

Atık, saf su olunca da en kıymetli tercih sebebi oluşuyor.

Ben, İngiltere’deki eğitimimin çabucak devamında sorumlu bir düny vatandaşı anlayışıyla yenilenebilir güç alanında çalışmaya başladım. Artık, kendi şirketimizle yürüttüğümüz faaliyetlere gelene dek dalı yeterlice deneyimlemiş oldum. Türkiye’nin rüzgar ve güneş gücü santralleri için doal zenginlikleri büyük bir potansiyel sunuyor.

Bu potansiyeli bir an evvel hayata geçirmeye çabalamalıyız.

Avrupa Birliği, yeşil hidrojen üretimi kadar kullanması da önde tutuyor. Tüm gelişmeler, Türkiye iktisadının de büyük kar sağlayacağı, güç ithalatçısından ihracatçıya dönüşebileceği bir potansiyele gdolayıyor.

Ayrıca, Güç bağımsızlığı için, yeşil hidrojenle tamamlanacak üretim, bize büyük güç verecektir. AB’nin 27 üyesinden 16’sı yeşil hidrojen stratejisini deklare etti. Bizim de çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’nin stratejimizi oluşturup üretime geçmesi, hem ülkemiz birebir vakitte çocuklarımızın geleceği açsından son derece kıymetli.”

Yeşil Hidrojenin kaynağı ne? Geleceğin yakıtı mı olacak?

Türkiye’de Yeşil Hidrojen potansiyeli ne durumda?

Zehra Küçük soruyor, Pure Energy Yönetici Ortağı Argun Karaçay yanıtlıyor…

“Yeni Enerji” bugün 15.30’da NTV’de@h2derofficial pic.twitter.com/UKEB2TS13X

— NTV (@ntv) September 23, 2022