Emniyet kemeri yerine kullanılan ‘ölüm tokası’ 10 liraya satılıyor

Samuag

New member
Emniyet kemeri takmak istemeyen biroldukça kişi, araçtan gelen ikaz sesini engellemek maksadıyla ‘toka’ olarak da isimlendirilen aparatı kullanıyor.

Mümkün bir kazada hayat kurtaran emniyet kemerinin kullanılmaması, mevte davetiye çıkarıyor. Satışı yasak olmayan ama kullanılması yasak olan aparatların meblağları ise 10 liradan başlıyor.

“BU TOKA SATILMAMALI”

Mevzuyla ilgili bilgi veren Ulaştırma Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, emniyet kemerinin kıymetine değindi.

Prof. Dr. Ilıcalı, insan canının 10 liraya satıldığına değinerek, “Trafik güvenliğinde en değerli şey emniyet kemeri. Emniyet kemeri kaza anında sizi hayata bağlıyor. Yani emniyet kemerini takmak sizin can simidiniz.

Kemer takmadan seyahat etmek yüzme bilmeyen birinin simit takmadan denize girmesi demek. Ses yapmasın diye 10 liraya bir yerden aldığınız bu tokaları takıyorsunuz. Sonuçta siz o gürültüden rahatsız olmamak için bunu takıyorsunuz ama hiç düşünmüyorsunuz ki bunun yerine gerçek kemer takarak tahminen yapacağınız bir kazada hayatta kalacaksınız. Bu toka satılmamalı” dedi.

“KENDİNİZE KURŞUN ATIYORSUNUZ”

Ilıcalı, “Bu hususta Ticaret Bakanlığımızın da hassasiyetini biliyorum. Kesinlikle denetimleri yapması lazım. Biraz gürültüden rahatsız olma hassasiyeti gösteren ve bu tokayı kullanan bedelli vatandaşın en başta kendi canını düşünmesi lazım. Bu yollara başvurmamalı bunu satanlar da katiyen satmamalı.

Emniyet kemerinin sebebi insan canını kurtarmak. Bunun yerine düzmece bir toka takıp, bedelini insanın canıyla ödeyeceği bir duruma sebep olmak, bundan haksız çıkar sağlamak, dolaylı yoldan mevte niçiniyet vermek. Hukukçu değilim ancak bunun bir hata ögesi olduğunu düşünüyorum. Bu toka gürültü çıkarmaz lakin az ileride yapacağınız bir kazada da sizi korumaz. Canın pahası 10 lira mı? Çukura bilerek adım atar mısınız, pencere açıkken dışarıya yanlışsız sarkar mısınız? Bu tokayla kendinize kurşun atıyorsunuz” dedi.